BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eladósorban a Zsolnay

Ismét árulja a pécsi önkormányzat a tulajdonában lévő Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. kisebbségi részesedését. Erről a pécsi közgyűlés tegnapi ülésén született döntés. Pécs városa májusban írja ki a pályázatot a gyár részvényeinek 49 százalékára és két szavazatelsőbbségi részvényére. A jövendő vevőnek kötelezettséget kell vállalnia valamennyi hagyományos Zsolnay-termék gyártására, értékesítésére, valamint a forráshiányos vállalatnak legkésőbb 2011. március 31-ig félmilliárd forintnyi tőkét kell juttatnia.

A tulajdonos önkormányzat a külső tőkebevonástól azt várja, hogy lehetővé válik egy a jelenleginél korszerűbb, energiatakarékosabb, jobban szervezhető és lényegesen alacsonyabb élőmunkaigénnyel számoló üzem létrehozása, amellyel a multinacionális cégek által igényelt tömegáru nyereséges termelése is biztosítottá válna.

Mint ismeretes, 2008 szeptemberében évi 5 ezer tonna porcelán gyártására nyert el hétéves megbízást a cég az IKEA-tól. A svéd cég megbízásáért a Zsolnayn kívül román és török porcelángyárak is versenyeztek. Az IKEA megrendelése normál porcelántányérokról és -poharakról szólt, gyártásukat külön erre a célra építendő üzemben képzelték el. A Zsolnaynak legkésőbb 2009 elején meg kellett volna kezdenie a beruházást, egy évvel később pedig már a termelést is az IKEA számára. Az ügylet azonban parkolópályára került. A cégnek ugyanis milliárdos összeggel kellett volna beszállni az üzem építésébe, ám a súlyosbodó világgazdasági válság miatt a svéd vállalat nem siettette a dolgot. A fejleményekkel és a tavalyi üzletmenettel kapcsolatban megkerestük Péterné Marosy Katalint, a Zsolnay vezérigazgatóját, de nem volt elérhető.

A pécsi porcelánmanufaktúra 2006 elején másfél milliárd forintos hitellel terhelve került az ÁPV Zrt.-től a baranyai megyeszékhely önkormányzatához. A vállalat jelenleg 99,84 százalékban a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. tulajdona. A város 2008-ban előbb 717 millió, később pedig 500 millió forintos tőkeemelést hajtott végre, amikor a Pécs Holdingba apportálta a cég részvényeit, és 860 millió forintért mintegy 31 ezer négyzetméteres területet megvásárolt a vállalattól, mivel az Európa kulturális fővárosa program egyik kulcsberuházása, a Zsolnay Kulturális Negyed a gyártelepen valósul meg.

Legutóbb éppen egy éve próbálta meg a pécsi önkormányzat eladni a Zsolnay kisebbségi tulajdonrészét és menedzsmentjogait. Az értékesítésre kiírt pályázatra a Matyi Dezső érdekeltségébe tartozó Pécsi Direkt Kft. és a máltai Teclima Kft. jelentkezett, de végül mindkettő visszalépett. VG

A kiutat keresik a gyártók

Magyarországon három vállalkozás foglalkozik nem ipari jellegű porcelángyártással, a Zsolnayn kívül a Herendi Porcelánmanufaktúra és a Hollóházi Porcelánmanufaktúra. Mindhárman már évek óta keresik a kiutat a kedvezőtlen piaci tendenciák kivédésére. Hollóházán némi segítséget jelentenek a kőedények, amelyeket egy osztrák cég megrendelésére gyártanak. A válság a teljes európai manufakturális porcelángyártást is finanszírozási, illetve kapacitáslekötési nehézségek elé állította.

Az elmúlt években jelentős számú porcelángyár került csődhelyzetbe vagy jutott a felszámolás sorsára, köztük olyan nagy múltú gyárak, mint a Rosenthal vagy a Waterford Wedgwood.

Az elmúlt években jelentős számú porcelángyár került csődhelyzetbe vagy jutott a felszámolás sorsára, köztük olyan nagy múltú gyárak, mint a Rosenthal vagy a Waterford Wedgwood.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.