Két év alatt több mint 200 millió forintot szán a Hajdu Infrastruktúra Zrt. által működtetett több mint 210 hektáros ipari terület fejlesztésére a Hajdu csoport. Az összeg megközelítheti a 300 milliót is, ez azonban egy regionális pályázat kiírásától, illetve annak pozitív eredményétől függ – mondta Dedéné Novotni Anna, a téglási iparvállalat vezérigazgatója.
A következő két évben elsősorban az energiaellátás megújítása lesz soron. A legnagyobb összeget, mintegy 170-190 millió forintot az elektromos hálózat – a transzformátorállomástól a kapcsolószekrényekig terjedő – teljes cseréjére szánja a vállalat. Ezt követi – az anyagiak függvényében – az ivóvíz-gerinchálózat cseréje, a biológiai és az ipari szennyvíztisztító felújítása.
A területen működő hét vállalat a 210 hektár valamivel több mint tizedét használja. Mint a vezérigazgató elmondta, előbb a terület egy 58 hektáros részét kívánják ipari parkká nyilváníttatni, amely a későbbiekben – igény szerint – több mint 210 hektárosra is bővíthető. A telek korábban a Hajdu Hajdúsági Iparművekhez tartozott, de túlságosan nagynak bizonyult saját hasznosításra. Ezért 2005-ben – amikor az Iparműveket három vállalatra bontották – a cégvezetés úgy döntött, a területet ipari parkká fejlesztik. Így, amikor hat éve létrejött a Hajdu Hajdúsági Ipari Zrt., valamint a Hajdu Autotechnika Ipari Zrt., megalakult a telephely üzemeltetését végző Hajdu Infrastruktúra Zrt. is. A cég az elmúlt öt évben öszszesen 240 millió forintot fordított az 1952-ben alapított gyárterület korszerűsítésére.
A Debrecen és Nyíregyháza között lévő téglási telephely olyan szempontból is megfelel az ipari parkokkal szemben támasztott elvárásoknak, mert saját iparvágánya, úthálózata, villamosenergia-, távhő- és ivóvízellátása, szennyvíztisztítója van. Az előzetes adatok szerint a közel 700 fős cégcsoport árbevétele az elmúlt évben 9,602 milliárd forintra emelkedett a tavalyelőtti 7,721 milliárdról, egyebek közt annak köszönhetően, hogy a Hajdu Autotechnika Zrt. megkétszerezte árbevételét, elérve a négymilliárd forintot, míg a Hajdúsági Ipari Zrt.-nek sikerült szinten tartania a magáét. Tavaly mintegy 300 millió forinttal, 2,8 milliárdra növelte exportját a Hajdu cégcsoport. A vállalat árbevételének közel fele a nagyrészt az EU-ba irányuló exportból származik. Tunéziába szolárrendszerekhez melegvíz-tárolókat, Thaiföldre, Elefántcsontpartra, Gabonba, Kamerunba és Nigerbe villanybojlert, Kenyába keverőtárcsás mosógépeket szállítanak. A közel-keleti NATO-csapatok lakó- és fürdőkonténereit is Hajdu forróvíz-tárolókkal látták el. Az eddigi kilátások is biztatók, s újabb 300 milliós exportnövekedést vár a cég.
Az exportbővülést és megújuló energiát hasznosító rendszerek értékesítését szolgálja az a kétéves beruházássorozat, amely a nyáron fejeződött be – mondta Dedéné Novotni Anna vezérigazgató. A forróvíztároló-gyártás több területére kiterjedő 780 millió forintos fejlesztéshez 273 milliós uniós támogatást kapott, illetve 115 milliós vállalkozásfejlesztési hitelt vett igénybe a cég.
A beruházás egyik eredménye már megmutatkozott: a tavalyi néhány száz után az idén már több mint ezer készül a cég friss fejlesztésű, Magyar Termék Nagydíjat nyert puffertárolóiból. A tárolóra szinte bármilyen fűtőkészülék csatlakoztatható, legyen az gáz-, olajtüzelésű vagy szilárd tüzelőanyagú, biomasszakazán, szolárrendszer. „A lényeg, hogy ezzel biztosítani tudjuk a hőtermelés és a hőigény időbeli eltérésének kiegyenlítését” – magyarázta a vezérigazgató. A társaság 2008-ban lépett piacra melegvíz-előállító szolár-
egységekkel, s már akkor tervbe vették az ezekhez szükséges forróvíz-puffertartályok, valamint hőszivattyúk gyártását is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.