A magyarországi termelőkapacitással rendelkező magyar gyógyszercégek, a Richter, az Egis, a TEVA és a Sanofi egyetlen év alatt több mint 1155 milliárd forinttal, a teljes magyarországi nemzetgazdasági hozzáadott érték (GVA) 4,8 százalékával járultak hozzá 2010-ben Magyarország gazdaságához. Ez az összeg 2008 és 2010 között összesen csaknem 2704 milliárd forintot tett ki, és folyamatosan emelkedik – állapította meg a Századvég Gazdaságkutató Zrt.
Ugyancsak egy Századvég-kutatása eredménye, hogy immár arról is konkrét adatok vannak, mekkora hozzáadott értéket képviselnek a magyar gazdaság számára azok az innovatív cégek, amelyek ugyan nem nálunk állítják elő, de itt (is) értékesítik készítményeiket. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének 24 tagvállalata a közvetlenül és közvetett hatások révén a GVA 0,9 százalékával, együttesen 204,8 milliárd forint hozzáadott értéket állított elő 2012-ben.
A gyógyszeriparnak kitüntetett szerepe van tehát a magyar gazdaságban, jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy bekövetkezzen és tartós legyen a növekedési fordulat – ezeket a gondolatokat szinte minden alkalommal hangsúlyozták a kormány szereplői is, amikor stratégiai megállapodást kötöttek az iparág kiemelt szereplőivel. Érdemes visszaidézni: egy multinacionális nagyvállalat, a Coca-Cola után, még 2012-ben egy teljes egészében magyar tulajdonban lévő gyógyszervállalat, a Richter lett a kormány második, a gyógyszercégek közül pedig az első stratégiai partnere. 20103-ban a TEVA-val, a Sanofival és az Egisszel, legutóbb, idén márciusban pedig a Servier-vel kötött stratégiai partnerségi megállapodást a kormány.
A lényeg mindazonáltal nem változott: az iparágat sújtó különadók maradtak, a finanszírozási rendszer továbbra is a rövid távú érdekeket, a megtakarítást tartja szem előtt. Megszorítások, visszavágások, sőt iparági különadók, különösen a válság óta, szinte mindenütt vannak, de azok mértéke meg sem közelíti a hazai extra adókét és befizetésekét. Ezek világszinten is kiemelkedően magasak.
Ezt igazolja, hogy e sarcok bevezetése, 2003 óta ez év végéig előreláthatólag megközelíti a 473,7 milliárd forintot az az összeg, amit a gyógyszergyártók az OEP-kasszába befizetnek. Összehasonlításképpen: a gyógyszerek tb-támogatására fordított keret tavaly már el sem érte a 300 milliárd forintot, és ez az idén is így lesz. Vagyis a gyógyszergyártók jelentős mértékben hozzájárulnak a betegek gyógyszerhez jutásához.
Eközben a gyógyszerkassza folyamatosan apad: a 2009-es 343,2 milliárd forinttal szemben tavaly a patikai forgalomban már csak 281,5 milliárd forint támogatást fizetett ki a patikai forgalomban kiváltott gyógyszerek után az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). A teljes támogatáskiáramlás azonban 296 milliárdot tett ki, mivel ehhez még hozzájön az a 14 és félmilliárd forint, amellyel az olyan, úgynevezett speciális beszerzésű készítményeket támogatta a biztosító, amilyenek például az olyan ritkább, ugyanakkor drága betegségek orvosságai, amilyen a Hepatitis-C vagy a Sclerosis Multiplex.
A közkiadások radikális lefaragása miatt nem csak a gyógyszercégektől szedett be egyre többet az állam, de értelemszerűen a lakossági gyógyszerkiadások is nőttek: öt évvel ezelőtt a teljes gyógyszerforgalom 40 százalékát voltak kénytelenek zsebből fizetni a betegek, 2013-ra ez az arány már meghaladta a 48 százalékot. A közforgalmú gyógyszerek körében a támogatás az utóbbi években mindössze a teljes gyógyszerkiadás 51-52 százalékát tette ki. A teljes gyógyszerforgalom, vagyis a recept nélkül kapható gyógyszerekkel együtt számolt értékesítés esetében pedig a 296 milliárdos OEP-költés mellett a lakossági kiadások tavaly már elérték a 280 milliárd forintot.
Ennek az is az oka, hogy a vény nélkül kapható orvosságok forgalma a teljes gyógyszerforgalmon belül jelentősen, 10,8 százalékkal nőtt 2013-ban, és a recept nélkül kapható orvosságok piaci részesedése számítások szerint elérte a 19,6 százalékot. A tendencia pedig gyógyszerpiaci szakértők szerint tovább folytatódik, mert a kormány árletörő intézkedései, az új készítmények húzódó befogadása miatt jelentősen csökkennek a gyógyszercégek bevételei Magyarországon a vényköteles orvosságok piacán. Nem véletlen, hogy tavaly a költés szerinti TOP25 hirdető között hét gyógyszert vagy gyógyszert is forgalmazó cég található.
A gyógyszeriparban tehát, miként a Richter vezérigazgatója fogalmazott, egyértelműen véget ért az aranykor. Ugyanakkor, mint Bogsch Erik hozzátette, ez nem jelenti azt, hogy ne állna reményteljes jövő az iparág előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.