BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyógyszerügyi vasfegyelem

Milliárdoktól esnek el a kutatóintézetek, ha a gyógyszertörvény szigorítása miatt beszüntetik magyarországi k+f tevékenységüket a multinacionális cégek. Felemás a promóciós szabályozás, nem ajánlható fel ajándék az orvosnak, s 25–500 milliós lehet a szabálysértési pénzbírság. A törvénymódosításról ma tárgyal a parlament, cél a gyógyszerkassza csökkentése.

Várhatóan ma fogadja el a parlament a gyógyszertörvény módosítását, amelynek célja az idei 343,5 milliárd forintos gyógyszerkassza betartása. Ennek érdekében 26,3 milliárdos megtakarításra van szükség, amelyet a gyógyszercégekre kivetett extra adó növelésétől és az egészségpénztár gyógyszerkiadásainak mérséklésétől vár a kormány. Az államadósság csökkentését célzó Széll Kálmán-terv jövőre 83, azt követően pedig 120 milliárdos gyógyszer-megtakarítással számol, ám egyelőre – a bizonytalanság következtében megugrott gyógyszerfelvásárlás miatt – kiszámíthatatlan, szükség lesz-e újabb szigorításokra.

A törvénycsomag drámai következményekkel jár a gyógyszeriparra – mondta lapunknak Dávid Tamás, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatóhelyettese. Az áremelés kompenzációs lehetőségével nem számolnak, de a duplájára, 10 millió forintra emelendő orvoslátogatói díj miatt várható, hogy 800-900 fővel csökken e 2600 fős kör. Nem kizárt a társadalombiztosító által támogatott készítmények behozatalának visszaesése sem – tette hozzá.

Nagy érvágás az innovatív gyógyszeripar számára, hogy a cégek a kutatás-fejlesztésre fordított költségeik 20–50 százalékát kaphatják csak vissza az általuk befizetett különadóból. Eddig, ha a k+f beruházásuk összege elérte az általuk forgalmazott termékek tb-támogatásának 20 százalékát, annak teljes összegét visszaigényelhették a 12 százalékos különadójukból. Nem elég, hogy a törvénymódosítással 20 százalékra nő az adó, de a k+f mértékétől függően – differenciáltan – csak 20–50 százalékot kaphatnak vissza.

A világon az első, a hazai piacon a 3. helyen álló Pfizer tavaly 2,5 milliárd forintot fordított k+f-re, ebből 600 milliót 13 új alapkutatásra hazánkban – mondta a Világgazdaságnak Budai Gergő, a cég jogi igazgatója. Támogatják például Vizi E. Szilveszter akadémikus neurológiai kutatásait az agysejtek kommunikációjáról, és együttműködnek más akadémiai és egyetemi kutatócsoportokkal is. Ám ha elfogadja a parlament a k+f-re vonatkozó szigorítást, a cég kénytelen lesz beszünteti magyarországi kutatásait, amely jövőre akár hárommilliárd forint összegű kivonást is jelenthet a hazai kutatóműhelyekből. Ezzel a törvénymódosítással és a gyakori jogszabályváltozásokkal Magyarország a világ számára a kiszámíthatatlan kategóriába kerül – tette hozzá.

A cégek azt is méltánytalannak tartják, hogy míg más ágazatoknál a kormány meghatározta, meddig tartja fönn a válságadót, a gyógyszerágazatnál nem szabott határidőt – fűzte hozzá Dávid Tamás. S arról sincs szó, hogy mikor fogadja be a biztosító a támogatott készítmények közé a hosszú ideje várólistán lévő húsz vadonatúj és a betegek terápiája szempontjából egészségnyereséggel járó és költséghatékony gyógyszert.

Fekete Tibor gyógyszerpiaci elemző az új, innovatív készítmények hiánya mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a 343,5 milliárdos gyógyszerkassza tervezett harmadolása miatt vagy közel duplájára nő a lakosság 142 milliárd forintos gyógyszerkiadása, vagy olyan mértékű árcsökkentés lesz, amelyet a cégek már nem tudnak kigazdálkodni. Pedig a gyógyszerágazat stabilitása a gyógyítás érdekeit szolgálja.

A gyógyszeripar 10-15 éves projektekben gondolkodik – erősítette meg Rózsa Iván, a Sanofi-Aventis/Chinoin kommunikációs igazgatója. S ha kiszámíthatatlan a környezet, versenyhátrányba kerül az ország. Ám egyelőre csak azt tudni, hogy a múlt évi k+f kiadással csökkenthető az idén az extra adó, de a jövőt nem ismerik. A gazdaságpolitikának számolni kellene a nemzetgazdaság húzóágazataként emlegetett szektorral, amely 50 milliárdot meghaladó pluszterhet fizet, tetemes k+f beruházásai vannak (csak a Sanofi évente 11-12 milliárdot fordít e célra), s 14 ezernél több dolgozót foglalkoztat. Igaz persze, hogy az 50 százalékos visszaigénylés a k+f beruházások után több a semminél, de az eddigi teljes összegű leíráshoz képest sokmilliárdos veszteséget okoz.

Maximált árú cukorral bővül a piac

Hamarosan piacra kerülhet az a 2000 tonna cukor, amelynek állami készletből történő értékesítéséről néhány hete döntöttek – közölte Kardeván Endre.

Az államtitkár elmondta: várhatóan ma írja alá Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a 2000 tonna cukor állami készletből történő felszabadításával, illetve annak értékesítésével kapcsolatos dokumentumokat. A jelzett mennyiségből 1000-1000 tonnát a Coop és a CBA üzletekben értékesítenek majd. A cukornak maximált ára lesz, kilónként 275 forintba fog kerülni.



Az államtitkár elmondta: várhatóan ma írja alá Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a 2000 tonna cukor állami készletből történő felszabadításával, illetve annak értékesítésével kapcsolatos dokumentumokat. A jelzett mennyiségből 1000-1000 tonnát a Coop és a CBA üzletekben értékesítenek majd. A cukornak maximált ára lesz, kilónként 275 forintba fog kerülni. Promóció, gyógyszerismertetés A PricewaterhouseCoopers gyógyszerügyi szakértő csoportja szerint sok a jogi bizonytalanság a törvény gyógyszerismertetést érintő módosítása, a cégek promóciós tevékenysége és a szankcionálás körül. Egyértelmű, hogy az orvosoknak ajándék, anyagi juttatás nem ajánlható fel, nem ígérhető és nem adható, ám a korlátok nem a gyógyszerismertetőhöz, hanem a tevékenységhez kötődnek. Így előfordulhat, hogy az ismertetésen kívüli ajándékozásnál ki kell vizsgálni, nem áll-e fenn korrupciós bűncselekmény.

A forgalmazásra jogosultaknál a bírságplafon 25 millió forint. Az ismertető személyre viszont 500 ezertől 500 millió forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhatnak.

Július 1-jétől a gyógyszerismertetők hatósági nyilvántartásba vétele mellett szükséges igazolványt is beszerezniük, az orvosoknak pedig ellenőrizni kell, valóban szerepelnek-e az Országos Gyógyszerészeti Intézet nyilvántartásában, s kötelesek bejelenteni az ott nem szereplőket.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.