BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét a chilei bányászokon a világ szeme

A világ legnagyobb vörösrézbányájában, a chilei Escondidában a közel egy hete tartó sztrájk miatt bizonytalan időre leállt a kitermelés.

A 2300 dolgozó a profit megosztását és magasabb bónuszfizetést követel. A bánya többségi tulajdonosa, az ausztráliai BHP Billiton szerdán közölte, hogy rajta kívül álló okokból nem tudja teljesíteni szállítási kötelezettségeit. Ez egyúttal azt jelenti, hogy ok nélkül elbocsáthatja a munkásokat, vagy sztrájktörőket is beszervezhet. A BHP közlése szerint a sztrájk eddig 180 millió dollárjába került és 18 ezer tonnával csökkentette a kitermelést.

A chilei bányászok szakszervezete ma tárgyal arról, hogy egységesesen csatlakozzon-e az escondidai dolgozók munkabeszüntetéséhez. A szakértők attól tartanak, hogy a munkajogi feszültség tovább növekszik majd az amúgy is szűkös piacon. A Barclays Capital elemzői kommentárja szerint, ha az ausztrál tulajdonos valóban sztrájktörőket vet be, akkor az Escondida dolgozói beválthatják fenyegetésüket és lefoglalhatják a kitermelt rezet és további bányákban is szolidaritási akciók kezdődhetnek. Az elemzők szerint minden, sztrájk nap 2 500 tonna hiányt okoz a globális rézkínálatban.

A Forbes emlékeztet: Chile a világ legnagyobb vörösréztermelője, évente 5,6 millió tonnát állít elő. Az Escondida-bányából hozzák fel a világ részkitermelésének 7 százalékát, a létesítmény akkora, hogy az űrből is látható.

A piac feszülten figyeli az eseményeket, hiszen a réz ára ennek kapcsán ismét elérheti a tonnánkénti 10 ezer dollárt, ahogy az februárban már megtörtént. Tegnap egy tonna réz már 9 800 dollárba került, mint az előző nap. 2008 ősze óta a réz ára több mint megháromszorozódott, egyrészt a fejlődő országok, elsősorban Kína részéről jelentkező jelentős kereslet hatására. Másrészt azért, mert a réz – más fémekhez hasonlóan – menedék befektetésnek számít válság idején a devizákkal és a részvényekkel szemben.

 A vörösréz iránti kereslet nagy, különösen az olyan küszöbállamokban, mint Kina. Az AME csoport ágazati információs szolgálat szerint világszerte 13,4 millió tonnát használnak fel áramkábelek és csővezetékek gyártásához. E héten Dél-Afrikábanis vannak, korábban pedig Indonéziában  voltak munkabeszűntetések. Amennyiben a sztrájkok folytatódnak, elemzők becslése szerint az idén vörösrézből várható hiány elérheti a 400.000 tonnát.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.