Építőipar. A hazai építési piac recessziója, tetézve a globális gazdasági válság hatásaival, romboló verseny, irreálisan alacsony árak, lánctartozás, felszámolási hullám – így jellemzi az utóbbi éveket az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). Az éppen húsz évvel ezelőtt létrejött szakmai szervezet összegzése szerint az idei ágazati folyamatok sem adnak okot az optimizmusra. Koji László alelnök az éves építés-szerelési tevékenység értékét 1800 milliárd forint körül várja, ez összehasonlítható áron mintegy 35-38 százalékkal kisebb, mint a 2006-os teljesítés – az az esztendő az építőipar „utolsó jó éve” volt. Az alelnök becslése szerint az építőipari vállalkozások csaknem harmada veszteséggel zár az idén. Ebben nem kis szerepet játszik a finanszírozási feltételek szigorodása. Jellemző az is, hogy megszaporodott a taktikai-spekulatív célzatú, nem működő vállalkozások száma – fogalmazott Koji László. Zömmel kis létszámúak az ágazat cégei, ma mindössze 27 olyan építőipari szervezet van, amely 250 főnél többet foglalkoztat. Folyamatosak az elbocsátások, az idén mintegy 15 ezer dolgozót küldtek el a legálisan foglalkoztatottak közül, az alelnök ugyanennyire becsüli az illegálisan foglalkoztatottak körében történt leépítéseket.
A jövő évet is az idei folyamatok determinálják: Koji László értékelése szerint az építési piacon a válság elhúzódására kell számítani. Ráadásul a tapasztalatok azt mutatják, hogy az országgyűlési és önkormányzati választások évében mindig lelassulnak a beruházások előkészítési folyamatai. A szövetségi vezető nem számít a hitelezési lehetőségek javulására sem, sőt úgy véli, az építőipari fedezetkezelő intézmény, a „biztos kéz” rendszerének akadozó működése csak tovább rontja a finanszírozási helyzetet. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.