A kommüniké szerint 2010. október 4-én 12 óra 10 perckor történt a természeti katasztrófa: a Mal Zrt. Ajkai timföldgyárának X. sz. vörösiszap tározójának a gátja átszakadt, ami "példa nélküli eset a Bayer–féle timföldgyártási eljárás történetében".
Gondatlan veszélyeztetés
Pintér Sándor belügyminiszter bejelentette, hogy foglalkozás körében elkövetett, halált okozó gondatlan veszélyeztetés miatt indít a rendőrség vizsgálatot. A cégnél helyszíni szemlét tartottak, vizsgálják felelősségüket.
"A cégvezetés a legmélyebb sajnálatát fejezi ki mindazon lakosoknak, akiket ezen katasztrófa személyesen érintett és fogadják részvétünket azok a családok, akiknél a legsúlyosabb emberi tragédia, családtagjuk elvesztése történt. Köszönettel tartozunk mindazon szervezeteknek, akik a katasztrófa elhárításában közvetlenül közreműködtek, közreműködnek" - fogalmaz a közlemény.
A cég előzetes megállapításai szerint tározó sarka az agyagos talapzaton megcsúszott, ez okozta a gátszakadást. A "légi felvételeken látszik, hogy a vörösiszapnak komoly öntartó hatása van, így az első becslések szerint a vörösiszap 96-98%-a tározóban maradt. A Társaság a kárelhárítást [...] haladéktalanul megkezdte. A sérült kazettához vezető út tisztítása részlegesen megtörtént, a további szivárgás megszüntetésére a tömedékelés megkezdődött."
A cégvezetés mai helyzetelemzése szerint "a technológiai eljárás gondos betartása mellett sem észlelhették a természeti katasztrófa jeleit, vagy tehetett volna annak elhárítása érdekében". A "legutolsó, aznapi fizikai szemle, és az utolsó laboratóriumi résfalon belüli vízminta elemzése semmilyen előjelét nem mutatta a bekövetkezett katasztrófának" - áll a közleményben.
A Mal Zrt. vezetősége nem tartja hibásnak magát a kialakult katasztrófáért, a cégvezetők állítás szerint a vörösiszap emberre nem veszélyes anyag. Bakonyi Zoltán cégvezető és Tolnay Lajos cégelnök kedd délután Kolontáron, a védelmi bizottság ülését követően elmondta, hogy mindent szabályt betartva működik a társaság, ezért nem értik az okát, miért függesztette fel a környezetvédelmi államtitkár tevékenységüket. Ezért a társaság a Kormányzati Koordinációs Bizottság délutáni budapesti ülésén kezdeményezik, hogy a hétvégén újra indulhasson a működésük, írja naplo-online.
A cégvezetők közlése szerint 30 millió forint humanitárius segélyt adnak az áradás okozta települések önkormányzataink, de átfogó biztosításuk kizárja a harmadik fél iránti kártérítés lehetőségét. A környezetvédelmi államtitkár által említett 10 milliárd forintos kárt pedig túlzónak tartják.
A Népszabadsággal azt közölték, hogy hétfő reggel ellenőrizték a zagytározót, de mindent rendben találtak.
A cég leszögezi, hogy a vörösiszap (kód: EWC -010309) az Európai Unió hulladékszabványa szerint nem minősül veszélyes hulladéknak, "összetevői stabil, kötött formában vannak jelen, azokat a víz semmilyen formában nem oldja". A vörösiszap összetétele:
* Fe2O3 (vas-oxid) 40-45 % ez adja az iszap vörös színét
* Al2O3 (alumínium-oxid) 10-15 %
* SiO2 (szilícium-dioxid) 10-15 % nátrium vagy kalcium-alumíniumszilikátként van jelen,
* CaO (kalcium-oxid) 6-10 %
* TiO2 (titán-dioxid) 4-5 %
* Na2O kötött nátron 5-6 %
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.