„A beruházás a csoport eddigi legnagyobb értékű fejlesztése” – érzékeltette a dimenziókat Szikla Zoltán, a HH ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak. Hogy az új üzem mennyire fontos szerepet tölt be a cégcsoporton belül, jelzi, hogy az évi másfél millió tonna papírt gyártó Prinzhorn a másik magyar gyárával (Dunapack) együtt immáron a teljes kapacitásának egyharmadát fogja előállítani hazánkban.
„A csomagolóanyag-gyártók üdvözlik a kapacitásbővülést, az ugyanis serkentőleg hathat a piacra, és az árakat is kedvezően érintheti” – érzékeltette lapunknak Szőnyi Zoltán, a Duropack-Starpack Kft. marketingvezetője a beruházásnak az iparág más szereplői számára is pozitív következményeit. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez a hatás korlátozott, hiszen azokat a magyar vállalatokat, amelyek a dunaújvárosi hullámalappapír felvásárlói lehetnének, csak korlátozottan érinti a beruházás, alapanyag-szükségletük nagy részét ugyanis a külföldi anyacégük gyáraiból szerzik be, nem pedig hazai termelőktől. Számukra is jelentős üzenetet hordoz azonban, hogy az egyik legjelentősebb európai szereplő ekkora összeget fektet be az ágazatba, hiszen ez a szektor hosszú távú növekedési potenciáljára mutat rá – tette hozzá.
Az ágazat sokasodó problémái tavaly vezettek „összeomláshoz”, a lábatlani Piszke Papírgyár jelentősen csökkentette kapacitását, a szolnoki Mondit pedig bezárták. Az iparág ismerői szerint a fő gondot az jelentette, sőt mindmáig az jelenti, hogy a papírgyártók versenyképességét jócskán rontja a drága hazai energia. Emiatt magas az import aránya; egyes papírtípusokat például szinte száz százalékban külföldről biztosítanak a kereskedők.
Pedig a külső körülmények nem rosszak – mondta Szikla Zoltán –, hiszen a papír iránti igény folyamatosan nő. Ennek fő oka a papíralapú csomagolóanyagok iránti kereslet folyamatos bővülése. A trendet erősíti, hogy a csomagolóanyagok alapanyagaként használt hullámpapírt szinte kizárólag – a környezet számára kis terhelést jelentő – újrahasznosított papírból állítják elő, ez egyre inkább fontos szempont – vélekedett Peller Katalin, a Nyomda- és Papíripari Szövetség főtitkára.
Nem véletlen hát, hogy a HH üzeme is hullámalappapír gyártására specializálódott; a papírfajta hazai kibocsátása ezzel jövőre az előző évek átlagos értékének duplájára nőhet. Az ország teljes papírtermelése egyébként a HH új gyártósorával együtt 610 ezer tonna lesz jövőre, ez hozzávetőleg 60-70 milliárdos bevételt jelent majd a gyáraknak.
Az irodai papírokat gyártó legnagyobb hazai cég a szolnoki Mondi volt, amely 2008 márciusában beszüntette a gyártást. Hasonló a helyzet az egészségügyi papíroknál: ezt a szegmenst a Piszke Papír bezárása rendítette meg.
Az irodai papírokat gyártó legnagyobb hazai cég a szolnoki Mondi volt, amely 2008 márciusában beszüntette a gyártást. Hasonló a helyzet az egészségügyi papíroknál: ezt a szegmenst a Piszke Papír bezárása rendítette meg.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.