A cégcsoport nagyobbik vállalatánál, a Hajdúsági Ipari Zrt.-nél ugyanakkor a nyár folyamán fejeződött be egy kétéves beruházássorozat – mondta el Dedéné Novotni Anna vezérigazgató. A forróvíztároló-gyártás több területére kiterjedő, 780 millió forintos fejlesztéshez 273 milliós uniós támogatást kapott, illetve 115 milliós vállalkozásfejlesztési hitelt vett igénybe a téglási cég. A beruházás egyik eredménye már az idén megmutatkozott: év végéig néhány száz, jövőre már több mint ezer darab készül a cég friss fejlesztésű Magyar Termék Nagydíjat nyert puffertárolóiból. A tárolóra szinte bármilyen fűtőkészülék csatlakoztatható, legyen az gáz- vagy olajtüzelésű, szilárd tüzelőanyagú, biomasszakazán vagy szolárrendszer. „A lényeg, hogy ezzel biztosítani tudjuk a hőtermelés és a hőigény időbeli eltérésének kiegyenlítését” – magyarázta a vezérigazgató. A társaság 2008-ban lépett piacra melegvíz-előállító szoláregységekkel, s már akkor tervbe vették az ezekhez szükséges forróvíz-puffertárolók, valamint hőszivattyúk gyártását is.
A Hajdu csoport árbevételének 60 százalékát teszi ki a forróvíz-tároló termékcsoport. Az elektromos bojlerek magyar piacán kétharmados, a gázüzeműekén 50 százalékos részesedése van a cégnek, amely ugyanakkor forgalma egytizedét még mindig a keverőtárcsás mosógépek és a centrifugák gyártásával éri el.
Mint a vezérigazgató elmondta, az évi néhány ezer keverőtárcsás mosógépet jórészt olyan helyeken vásárolják, ahol nincs vezetékes víz: néhány száz darab észak-afrikai háztartásokban is megtalálható. A Hajdu centrifugákat pedig hazánkban és Angliában is azért veszik, mert hatékonyabbak, mint az automata mosógépek centrifugája, és az így kezelt ruhát jóval kisebb energiafelhasználással szárítják meg a szárítógépek.
A termékkör forgalma az idén nemigen fejlődik, annál inkább bővül az autóalkatrész-gyártás árbevétele: a várhatóan 3,5 milliárd körüli összeg megközelíti a válság előtti szintet. A cégcsoport annak ellenére befejezte a megkezdett beruházásokat, hogy tavaly jelentősen esett a forgalom. Az viszont jelentős eredmény, hogy az 1952-ben alapított egykori Hajdúsági Iparművekből 2005-ben létrehozott három vállalatból álló csoport megőrizte nyereségességét.
„Ha leszámítjuk a tagvállalatok egymás közti forgalmát, a csoportszintű árbevétel az elmúlt évben a korábbi 9,5-ről 7,7 milliárd forintra csökkent. Ezzel szemben az idei valahol 9,3 és 9,5 milliárd forint között lesz, így ismét elérjük a 2008. év árbevételi szintjét” – összegezte Dedéné Novotni Anna. A forgalom növekedése lehetővé tette, hogy a létszám elérje a 680 főt. Tavaly a legnehezebb időszakban 600-ra csökkent az alkalmazottak száma, miután nem hoszszabbították meg a lejárt határozott idejű szerződéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.