Márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – derült ki a KSH adataiból. A rossz termelési szám meglepte az elemzőket is, akik azt hitték, hogy az ipar növekedési pályán marad. A rossz teljesítmény a korábbi húzóágazat, az autóipar visszaesésének eredménye. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés volumene 2,4 százalékkal kisebb volt 2015 márciusához képest. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,1 százalékkal mérséklődött. Ez volt az ötödik egymást követő hónap, hogy havi alapon zsugorodik a termelés.
Éveken keresztül a nagy autógyárak termelésnövekedése húzta az ipart, s nem csak az ipart, hanem az egész magyar gazdaságot. Az idei évben azonban már nem húznak a gyárak. A feldolgozóipari termelés közel egyharmadát kitevő járműgyártás kibocsátása 6,7 százalékkal visszaesett. A két meghatározó – az alág kibocsátásának együttesen 97 százalékát adó – alágazat közül a közúti gépjármű gyártása számottevően, 14,4 százalékkal csökkent, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása ugyanakkor 2,7 százalékkal nőtt. „A gyengébb teljesítmény az iparág új rendelésmutatóiban is tükröződik” – írja a KSH.
A feldolgozóipari rangsorban második alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,0 százalékkal bővült. Az iparág két legnagyobb alágazata közül a jelentősebb, az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 1,8 százalékkal nőtt, a kisebbik, a híradás-technikai berendezés gyártása 1,0 százalékkal mérséklődött. Kiugróan, 33 százalékkal emelkedett az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása alágazat.
A harmadik legnagyobb súlyú alág, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,6 százalékkal mérséklődött a külpiaci eladások csökkenése miatt, a hazai eladások ugyanakkor nőttek.
A kivitel nem alakult túl jól. Az ipari export volumene 4,8 százalékkal kisebb volt, mint 2015 márciusában. A feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét adó két alág közül a 36 százalékot kitevő járműgyártás kivitele 8,6 százalékkal visszaesett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export egyhetedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai viszont 4,6 százalékkal nőttek.
Az ipar belföldi értékesítése 4,7, ezen belül a feldolgozóiparé 2,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül mindössze ötben emelkedett (0,3 és 5,5 százalék között), míg a többi alágban 0,5 és 23 százalék közötti mértékben csökkent a termelés az előző év azonos hónapjához képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.