„Az idén és jövőre is újabb berendezésekkel és új technológiákkal bővítjük a GE Aviation veresegyházi üzemét. Ezek révén nő a kapacitásunk, és további repülőgéphajtómű-alkatrészek javítására is képesek leszünk” – mondta a Világgazdaságnak a gyár igazgatónője, Patti Leary-Kreitzer. Bár az üzem tíz évvel ezelőtti telepítése óta folyamatosak a fejlesztések, új csarnok építésére várhatóan még a meglévő üzemcsarnokba történő jövő évi, több mint egymillió dolláros beruházás miatt sem lesz szükség. Előbb-utóbb azonban sor kerülhet rá. Az igazgatónő arra számít, az idén a múlt évihez hasonló forgalmat ér el az egyébként kiemelkedő rentabilitású üzem, jövőre pedig már élénkül a piac, és a bevétel növekedése is várható. A gyárnak több mint ezer közép-európai beszállítója van, arról viszont helyben nincsenek adatok, mely megrendelései származnak Magyarországról. A munkát ugyanis a GE globális turbinaszerviz-központjain keresztül kapja az üzem.
A tíz éve 15 millió dolláros, zöldmezős beruházással alapított gyárnak ma hét egysége van, eszközállományának értéke pedig elérte a 90 millió dollárt. 40-50 fős induló létszáma mostanra megnégyszereződött, vagyis megközelíti a 230-at, s több mint 50 vevője van. Utóbbiakról Patti Leary-Kreitzer a tízéves jubileum alkalmából tartott ünnepségen beszélt.
A hajtóműalkatrész-javító egységet a helyiek „kis GE”-nek hívják, mert az amerikai társaságnak van Veresegyházon egy másik, nagyobb üzeme is, ahol gázturbina-alkatrészeket állítanak elő. A „kis GE” fennállása óta szinte minden évben 10-15 százalékkal növelte ügyfelei számát William McCurdie, a gyár korábbi igazgatójának tájékoztatása szerint. Az üzemben három gyártó (GE, Snecma & GE, Rolls-Royce) tizenötféle repülőgépmotor tizenegyféle alkatrészét – hangszigetelő paneljeit, orrkúpjait és hajtómű-felfüggesztő elemeit – javítják. A felsorolt gyártók motorjait építik be a Boeingba és az Airbusba is. Megrendelőik közé tartoznak a GE szervizüzemei mellett a nagy légitársaságok, például a KLM, a Lufthansa és az Air France.
A GE Magyarországon jelen van mind az öt üzletágával, befektetéseinek eddigi értéke meghaladja az 1,1 milliárd dollárt. Tizenkét gyárat működtet. Üzletágai – köztük a Budapest Bank – összesen több mint 13 ezer főt foglalkoztatnak. Az ország legnagyobb amerikai foglalkoztatójának, egyben legnagyobb gépipari cégének számít. Üzemei érdekeltek a vízkezelésben, az egészségügyi technológiában, a fényforrásgyártásban, a kutatásban és fejlesztésben. A GE Healthcare, a Lighting és a Water üzletágak technológiai központtal is jelen vannak Magyarországon.
Mindezek ismeretében még nagyobb súlyú az USA magyarországi nagykövetsége kereskedelmi tanácsosának a bejelentése. E szerint: „Több amerikai cég készül jelentős magyarországi beruházásra, vagyis a magyar–amerikai üzleti kapcsolatokból kihozható legjobb dolgok még hátravannak.” Robert Peaslee szerint a magyarországi infrastruktúra jó, az életminőség pedig vonzó. Mindazonáltal hiába kértünk további információt a tapogatózó amerikai cégekről, még korainak tartotta beszélni róluk.
A GE Aviation
A GE Aviationhöz világszerte 80 üzem tartozik, a terület a legutóbbi repülőgép-kiállításon 17 milliárd dollárnyi megrendelést kapott. Az üzletágnál jelenleg hat-tíz további hajtóműtípus fejlesztésén dolgoznak. A veresegyházi egység a repülőgépmotor-üzemen keresztül része a cincinnati központú GE Aviationnek. A rendezvényen Mike Sims, a GE Aviation egyik üzletágvezetője elismerően beszélt arról, hogy bár az általa irányított területet a 2001-es légiközlekedési és a 2008-as világgazdasági válság is sújtotta, a veresegyházi gyár ebben az időszakban – többek között a kiváló munkaerőnek köszönhetően – is növekedni tudott. Pásztor Béla, Veresegyház polgármestere emlékeztetett, a GE magyarországi high-tech üzletágainak – mint az Aviation, majd az Energy – megtelepedésében jelentős szerepe volt Völgyes Ivánnak, aki egyebek közt az amerikai társaság magyarországi tanácsadója volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.