Elsősorban persze olyan területeken erősítenének, ahol a svédországi vállalatok jók, és amelyekhez megvannak a magyarországi adottságok, és erősíthetik az itteni gazdaságot. A Saab másik kiemelt szempontja az, hogy főként kis- és középvállalkozásokkal fogjon össze, és segítse őket exportjuk megteremtésében, növelésében. „Új megállapodást még nem kötöttünk, de hisszük, hogy megvan az alapja a további együttműködésnek” – jelentette ki az igazgató.
Németh Gábor bízik abban, hogy a jövőben mód lesz további értékesítésre a magyar légierő felé, illetve arra is számít, hogy cégének más magyarországi piaci lehetőségei is vannak. Mint emlékeztetett, a védelmi miniszter már nyilatkozott arról a sajtónak, hogy fejleszteni akarja a szárazföldi haderőt. Bár ennek kapcsán cégének még nincs konkrét terve, de mivel erős az adott területen, az igazgató bízik benne, hogy be tud majd szállni a fejlesztésbe. Az új kormányra vonatkozó kérdésünk kapcsán Németh Gábor kedvezőnek ítélte, hogy a gazdaság és a védelmi ipar élénkítése a prioritások között szerepel. Igaz, nagy beruházásokra rövid távon nem számít.
„Nagyon aktívak vagyunk a közép- és kelet-európai térség egészében” – mondta a Világgazdaságnak Yvonne Ros-mark, a Gripen International ügyvezető igazgatója. Tájékoztatása szerint cége Magyarország mellett Csehországban is aktívan együttműködik korábbi vevőivel, de kampányt jelenleg Brazíliában, Bulgáriában, Dániában, Hollandiában, Indiában, Romániában, valamint Svájcban folytat. Bízik benne, hogy idővel a felsorolt országok mindegyikében sikeres projekteket tudnak indítani.
A 2001-ben kötött, majd 2003-ban módosított offset megállapodás eredményeként 789 millió euró (7,4 milliárd svéd korona, illetve közel 198 milliárd forint) értékű többletbefektetést hajtottak végre, illetőleg többletexportot bonyolítottak svédországi vállalatok Magyarországon vagy itteni cégekkel. (A befektetések értéke 57,8 milliárd, a többletexporté közel 140 milliárd forint értékű volt.) A Honvédelmi Minisztérium által tíz évre bérelt vadászgépek bérleti díjának 110 százalékát kitevő gazdasági program teljesítését vállalta a svéd cégcsoport ipari beruházásokkal és a hazánkból történő export növelésével. A Gripen-ellentételezési program mellett Magyarország számos további offset megállapodást kötött más országokból származó beszerzésekre. Az e programokért felelős gazdasági tárca 2002 és 2008 között 15 offset megállapodást kötött, öszszesen több mint 295 milliárd forintnyi kötelezettséggel.
változó beszerzési szabályok
Tavaly decemberben megújultak a haditechnikai eszközök beszerzéséhez kapcsolódó ellentételezés szabályai, és egyszerűsödött az adminisztráció is. Ellentételezést a repülőgép- és űripar, a védelmi és biztonsági ipar fejlesztése, az információs és kommunikációs technológiák, az elektronika, a biotechnológia és élettudományok, a megújuló energiák, a környezetvédelmi ipar, az anyagtudományok, a nanotechnológia, valamint a logisztikai központok kialakítása és hálózataik fejlesztése területén lehet csak a továbbiakban teljesíteni. Az új szabályok a bruttó 100 százalékos ellentételezést írják elő.
- A HM gépjármű-modernizációs programja (Ikarus Trade Kft., Rába Jármű Kft.)
- HM-es URH-rádió-tender (Kongsberg Defence Communications)
- Epicos e-kereskedelmi projekt
- Gripen kommunikációs és fegyverzeti rendszerek
- Raytheon AMRAAM rakéták
- Raytheon Maverick rakéták
- Zeiss és Rafael (lézertechnológiai képzés, magyar egyetemekkel és kutatóhelyekkel való együttműködés)
- Rohde & Schwarz föld-levegő-föld rádiókommunikációs berendezés
- Diehl–Raytheon Sidewinder rakéták
- A NATO AWACS flottájához való csatlakozás
Forrás: VG-gyűjtés-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.