Az ágazati szereplők borúlátását a 19 európai országot tömörítő Euroconstruct szervezet friss felmérése és előrejelzése is alátámasztotta, erről tegnap közölt részleteket a Buildecon tanácsadó cég. Ebből kiderül, hogy nálunk az idén várhatóan nulla körülire csökken az építési teljesítmény visszaesése, még sokáig pang az irodapiac, stagnál a lakáspiac, az önkormányzatok visszafogják beruházásaikat, egyedül a központi infrastrukturális beruházások haladnak – ám utóbbiak is jelentős uniós forrásokat vesznek igénybe, tehát nem saját tőkét kötnek le.
Tóth Csaba, az irodai és lakásberuházásairól is ismert BIF Nyrt.
vezérigazgatója szerint ilyen körülmények között a befektetők távol tartják magukat Magyarországtól, inkább a lengyel vagy a cseh piacot választják. Illy Gábor, a Baumit ügyvezetője úgy látja, hogy szervezeti, szerkezeti, pénzügyi és morális válságban van az ágazat, amely már a válság beállta előtt is fél térden volt. „A minőségnek ára van. Ezt kell megértetni az építőanyag-gyártók és -kereskedők célcsoportjában szereplő cégekkel” – utalt saját feladatukra, amikor a magyarországi építőanyag-ipari árak alacsony szintjének tarthatatlanságát említettük mint nehezítő körülményt. Ennél plasztikusabban fogalmazott Széman György, a szakszövetségeket tömörítő, állami forrásoktól független MÉASZ elnöke. „Saját hajunknál fogva kell magunkat kihúzni a bajból, most kell kiharcolni a politikai döntéshozóknál az elviselhetőbb feltételeket, és nem kell várni a bankokra” – hangsúlyozta.
Új projektek hiányában az építőipar egyik menekülési útvonala lehet a felújítás-korszerűsítés. Ezzel jól járhatnak az építési piac beszállítói, a közepes és kisvállalkozások, nőne a foglalkoztatottság, emelkedhet a központi adóbevétel. Érdemes itt megemlíteni, hogy Európában – térségünkben még kevésbé, de már vannak erre utaló jelek – a felújítás, az épített környezet megóvása, újrahasznosítása egész szépen fejlődik. Nyugaton egyes országokban már az 50 százalékot is eléri ezek aránya a teljes építési teljesítményben.
Magyarországon az újlakás-építés előreláthatóan csak 2011–12-ben tud csak újra növekedésbe fordulni. Ez döntően lakás- és népesedéspolitika kérdése, amelyet a jelenleg ellenzékben lévő, 2010-től várhatóan kormányon lévő Fidesz deklarált szándékai szerint erőteljesen befolyásolhat. Bármelyik szakértőt vagy cégvezetőt kérdeztük, azt mondta: a pozitív hatások leghamarabb 2011–12-ben lesznek mérhetők.
A lakásállomány felújítása terén egyre természetesebb az energiahatékony és takarékosabb fogyasztás. A mérhető megtakarítások elérésének támogatása mind erőteljesebb hatást fejt ki. A szemléletváltás, a magasabb energiamegtakarításhoz fűződő szabályozások, a csökkenő szén-dioxid-kibocsátáshoz kapcsolódó bevételi források, az EU és a költségvetési pénzalapok bővülése együtt jelentős tényezők e pozitív folyamatban. Már érzékelhető, hogy az energiatakarékosabb lakás magasabb értéket képvisel a piacon. A Buildecon évi 10 százalékos növekedést jósol a lakásfelújítás piacán 2009–12 között.
A nem lakáscélú magasépítésben a finanszírozás ismert nehézségei mellett a válság sok nagy üzleti befektetési objektum építésének elhalasztását okozza, és minimum 3-5 évre becsülhető a felgyorsulás. Emiatt a fejlesztők stratégiaváltásra kényszerülnek, ez sok hátránnyal és sok előnnyel is járhat, mindenekelőtt az uniós alapok intenzívebb felhasználásával. Gáspár Anna, a Buildecon ügyvezetője ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-alapok gyakorlottabb felhasználása nem tudja ellensúlyozni a magánbefektetések lelassulását. A nem lakáscélú építések legnagyobb részét, mintegy kétharmadát a magántőke finanszírozza. Ezért 2009–10-ben jelentős, 8-10 százalékos visszaeséssel lehet számolni, ez 2011-re kedvező világgazdasági környezetben megállhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.