„A GDP-növekedést szolgáló fejlesztéseket kell megvalósítani, amihez a kormány partner lesz” - emelte ki Csepreghy. Kiemelte, hogy a gazdasági növekedésből származó jövedelemnek másodlagos haszonélvezője lesz a kereskedelmi szektor. „Ha a forrásokat jól tudjuk felhasználni, akkor a pluszjövedelmeknek meg kell jelennie a helyi keresletben is” – vélekedett.
„Nem véletlenül vágott bele a kormány az ágazat szabályozásába az elmúlt években” - mondta a miniszterhelyettes. „Ahogyan az ipari termelő ágazatokban meghatározzuk azokat a szektorokat, ahol van növekedési potenciál (például az autóipar vagy a gépgyártás), úgy újra tudjuk definiálni a kereskedelem növekedési perspektíváját is, amit egy komoly vita kell, hogy megelőzzön” - fejtette ki Csepreghy. Ezen szerinte is van még mit javítani.
A kormány célja, hogy csak olyan fejlesztések valósuljanak meg, amelyek valóban indokoltak. „Az előző pályázati rendszer a válság előtti logikát és növekedési kilátásokat vette alapul, ráadásul bürokratikus is volt, amit a kormány szeretne a kukába dobni” - hangsúlyozta Csepreghy, aki szerint olyan projektet fognak támogatni, amelyek piaci körülmények között is működnének, csak pénz kell hozzá. Az előző ciklusban nem azokat a fejlesztéseket támogatták, amelyek a leginkább indokoltak voltak, ezen szeretnének változtatni.
A miniszterhelyettes úgy vélte, hogy a magyar kereskedelmi szektorban komoly növekedési lehetőségek vannak. „A kormány eltökélt, hogy versenyképes kereskedelmi szektort hozzon létre, és olyan szereplők felzárkózását támogatja, akik a regionális versenyben is megállhatják a helyüket” - zárta szavait.
Minden támogatást meg kell adni a kereskedelmi szektor hazai szereplői számára, amit más országokban is megkapnak az ottani hazai vállalatok – válaszolta egy kérdésre Csepreghy Nándor. A miniszterhelyettes kiemelte: nem illegitim, hogy a hazai szektort meg kell erősítenie a kormánynak.
Magyarország a rendszerváltás után elvesztette piacait az élelmiszeriparban, és olyan szereplők jelentek meg, amelyek magasabb tőkeellátottsággal rendelkeztek a magyaroknál – mutatott rá. Szerinte mindezek miatt meg kell adni a magyar vállalatoknak azt a támogatást, amit a Magyarországon lévő multinacionális vállalatok az anyaországuktól megkapnak. „Az uniós szabályok betartásával, a falig elmenve a kormány mindent meg fog tenni azért, hogy a magyar szereplőket pozicionálni tudja” - hangsúlyozta Csepreghy, aki leszögezte: szükség van kormányzati támogatásra az uniós keretek között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.