BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A multiknál is jó lesz Erzsébet?

Jó esély van arra, hogy hamarosan nemcsak a hazai áruházláncoknál, hanem például a Tescóban is lehet majd Erzsébet-utalvánnyal fizetni.

Már tárgyal néhány külföldi céggel a Nemzeti Üdülési Szolgálat (NÜSZ) az Erzsébet-utalványok elfogadásáról, miután a piaci szereplők panaszukkal az Európai Bizottsághoz fordultak. „A Tesco a kormánnyal nem, de az Erzsébet utalványt kibocsátó Nemzeti Üdülési Szolgálattal folytat egyeztetéseket az utalvány elfogadásáról. Reméljük, hogy a tárgyalások eredményesek lesznek, és hamarosan a Tescóban is lehet majd velük fizetni” – tudtuk meg Iglódi-Csató Judittól, a Tesco kommunikációs igazgatójától. Az Országos Kereskedelmi Szövetség február elejétől követelte a NÜSZ-től, hogy üljenek le tárgyalni a nemzetközi áruházláncokkal Auchan, Tesco, Spar, Cora) is.

Az Európai Bizottság belső piaci és szolgáltatási kérdésekben illetékes szóvivője, Chantal Hughes azt mondta, hogy az új utalványrendszert átfogó módon tekintik át. Mint jelezte, a magyar szabályozást és gyakorlatot abból a szempontból elemzik az üzletágban, hogy nem tartalmaz-e korlátozásokat a szolgáltatások nyújtásának vagy létesítésének jogára vonatkozóan. „Ilyen jellegű korlátozást még a közérdekre hivatkozva sem lehet alkalmazni olyan mértékben, hogy annak diszkriminatív hatása legyen” – emelte ki a szóvivő.

A probléma az, hogy a NÜSZ eddig egyetlen külföldi tulajdonban lévő áruházlánccal sem kötött szerződést az elfogadásról, míg a magyar áruházláncokkal – úgymint a CBA, Coop, Reál és az Arzenál – már tavaly év végén aláírták a szerződést. Úgy tudni, hogy a magyar láncokkal három- százalékos elfogadói jutalékban állapodott meg, míg a külföldieknek ennek dupláját, hat százalékot ajánlottak. Korábban béren kívüli, úgynevezett cafeteriajuttatásként a munkáltató havonta 18 ezer forint értékű étkezési utalványt adhatott a munkavállalóinak. Idén januártól az új rendelkezés szerint csak havi ötezer forint értékben kaphatnak a dolgozók étkezési utalványt, és a kedvezményes adózás csak a NÜSZ által kibocsátott Erzsébet-utalványra vonatkozik.

„Az Erzsébet-utalványt a kormány elsődlegesen szociálpolitikai eszköznek tekinti. Az utalvány forgalmazásának hasznát ugyanis a kibocsátó teljes egészében szociális üdültetésre fordítja. Az Erzsébet-utalvány működése hasonló az üdülési csekkéhez, amellyel kapcsolatban a bizottság soha nem emelt panaszt” – közölte lapunkkal a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az biztos, hogy a jogszabályi változások drasztikusan újrarajzolták a magyar cafeteriapiacot, nehéz helyzetbe hozva a piac korábbi szereplőit. „Az adó mértéke ugyan emelkedett, azonban a cégek, az Edenred, a Le Cheque Déjeuner és a Sodexo továbbra is üzleti potenciált lát abban, hogy a magyar piac aktív szereplői legyenek és az étkezési utalványokat megtartsák portfóliójukban” – fogalmazott az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés (EUFE). A tét nem kicsi: becslések szerint a cafeteriapiac mintegy 150 milliárd forintra csökkent, azonban ez így is igen jelentős tételt jelent az áruházak forgalmában.

A régi utalványt még több helyen elfogadják

A NÜSZ legutóbbi közleménye szerint eddig már 1,2 millió munkavállaló igényelt Erzsébet-utalványt, amelyet már több mint 20 ezer elfogadóhelyen lehet beváltani. Az EUFE tagcégei ellenben csaknem két évtizedes hazai tapasztalattal és mintegy 40 ezer elfogadóhelyből álló hálózattal rendelkeznek. Horváth Gábor, a Pénzjegynyomda vezérigazgatója elmondta, hogy havi 25 millió utalvány gyártására van kapacitásuk, ezt szükség esetén rövid időn belül havi 30 millióra tudják bővíteni. Az utalványok 300, 400, 500, 600 és 1000 forintos címletesek lesznek.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.