Júliusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,6 százalékkal, az év első hét hónapjában pedig 1,3 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012. júliusban 731 milliárd forint, az első hét hónapban 4524 milliárd forint értékű forgalom realizálódott.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene júliusban 2,4 százalékkal csökkent, az év első hét hónapjában lényegében stagnált az előző év azonos időszakához képest.
A várakozásainkat meghaladó mértékben csökkentek a kiskereskedelmi eladások – hangsúlyozza Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.
„Az év hátralevő már nem számítunk a kiskereskedelmi forgalom visszaesésének további mélyülésére, így a visszaesés mértéke 2 százalék körül stabilizálódhat” – vetítette előre az elemző.
A közgazdász szerint a kiskereskedelmi forgalomra negatív hatással van a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, a nyomott fogyasztói bizalom és a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása, amit a forint erősödése részben ellensúlyozhat a devizahiteles háztartások esetében. Suppan szerint az éves átlagos visszaesés 1,5 százalék lehet a kiskereskedelemben.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene júliusban 2,5 százalékkal, az első hét hónapban 2,1százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.
Júliusban a legnagyobb mértékű csökkenés (8,1 százalék) a bútor-, műszakicikk-üzletekben jelentkezett. Mérséklődtek az eladások a használtcikk-üzletekben, illetve a könyv-, számítástechnika-, egyéb üzletekben is. Stagnált a forgalom volumene az iparcikküzletekben és a gyógyszer-, gyógyászatitermék-üzletekben, miközben folytatódott a dinamikus bővülés a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben (27,1 százalék), valamint az előző évinél nagyobb volumenű forgalom realizálódott az illatszerüzletekben és a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben.
Folytatódott – a magas üzemanyagárak mellett – az üzemanyagtöltő állomások értékesítésének csökkenése: az eladások júliusban 2 százalékkal, az első hét hónapban 2,8 százalékkal mérséklődtek.
Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,4 százalékkal mérséklődött. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem 0,9 százalékkal csökkent, a nem élelmiszer-kiskereskedelem lényegi elmozdulást nem mutatott, viszont az üzemanyag-kiskereskedelem – a turisztikai szezon és a nemzetközi közúti tranzitforgalom következtében 2,2 százalékkal növekedett.
A fogyasztás visszaesése nem magyar jelenség: az Eurostat szeptember 5-én megjelent adatai szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában 2012. júliusban kis mértékben, 0,2 százalékkal estek vissza, az eurózóna tagállamaiban ugyanakkor 1,7 százalékos volt a csökkenés az egy évvel korábbihoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.