Az év első három negyedében a háztartások fogyasztási kiadásainak csökkenése nagyobb mértékű volt, mint a magyar gazdaság teljesítményének visszaesése. A kereskedelem decemberi forgalma elmarad a tavalyi és a tavalyelőtti szinttől. Az pedig különösen figyelemre méltó, hogy a harmadik negyedévben a háztartások fogyasztása a 2008-as harmadik negyedévinél 9,8 százalékkal alacsonyabb volt, és 3,2 százalékkal maradt el az idei második negyedéves szinttől – foglalta össze a Világgazdaságnak a hazai kiskereskedelem idei trendjeit Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára.
A kedvezőtlen tendenciákat a szakember a magasabb áfakulcsnak tulajdonítja, és annak, hogy a lakosság tartalékai kimerültek. Ezt tetézte a válság, és az utóbbi kettős hatása már tavaly októberben is érezhető volt, igaz, idén októberben még az egy évvel korábbi igen gyenge bázisnál is nyolc százalékkal kisebb értékesítést produkált a kiskereskedelem. Nem is csoda, hogy az elmúlt két év során 8 ezer üzlet szűnt meg, 2008 végén már csak 158 ezer kiskereskedelmi értékesítő hely működött, és ez egyben a kisvállalkozások jelentős viszszaszorulását jelenti. Vámos György attól tart, hogy az üzletbezárások a jövő évben is folytatódnak.
Némi reményre ad ugyanakkor okot az Opten céginformációs szolgáltató elemzése, amely szerint július elseje óta kevesebb kiskereskedelmi céget számoltak föl, mint a múlt év második felében. Az idei második fél évben – 2008 utolsó hat hónapjához képest – 14 százalékkal kevesebb, összesen 827 céggel szemben indítottak fizetésképtelenségi eljárást a hitelezők.
Igaz, az idei első fél évben még 41 százalékkal több céget számoltak föl az ágazatban, mint egy évvel korábban: összesen 1219 kiskereskedelmi vállalkozással szemben indult felszámolási eljárás. Ez annak tudatában is nagyon nagy szám, hogy az ágazatban az elmúlt években viszonylag magas volt a felszámolások aránya, de hasonlóképpen sok új cég jelent meg a piacon. A legtöbb családi kis üzletet a munkanélküliségből kivezető utat kereső állástalanok nyitották, ám a tőkehiány, a nem megfelelő felkészültség és a válságok összeadódó hatása miatt elveszítik a piaci versenyt.
Az általános pesszimizmus hatásának tulajdonítja Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója a kiskereskedelmi vállalkozások végelszámolásának egyre gyakoribbá válását, illetve a cégalapítási kedv viszszaesését. Az első fél évben a végelszámolások száma alig emelkedett, a másodikban viszont már 23 százalékkal több cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok, mint egy évvel korábban. Míg 2008-ban még úgy is több mint 5500 új céget jegyeztek be az ágazatban, hogy az utolsó negyedévben már visszaesett a cégalapítási kedv, addig az idén csak 5000 új vállalkozást jegyeztek be a cégbíróságok, vagyis a kereskedők kilátásai semmiképpen sem pozitívak a közeljövőt illetően.
Vámos György emlékeztet, hogy januárban amúgy is 30 százalékkal szokott elmaradni az üzletek forgalma a decemberi szinttől. Ezt tetézheti néhány szolgáltatás drágulása (BKV-tarifák, közüzemi szolgáltatások díjainak esetleges emelkedése) és persze a megérkező fűtésszámlák vásárlóerő-csökkentő hatása.
Ugyancsak a fogyasztás visszafogását eredményezheti a tegnapi kormányülésen hozott döntés a körültekintő, felelős lakossági hitelezés feltételeiről és a hitelképesség vizsgálatáról szóló rendeletről (részletek a 10. oldalon).
A pénzintézetek a jövőben ugyanis csak hitelképességi vizsgálat elvégzése alapján nyújthatnak hitelt az ügyfeleiknek.
Ugyancsak a fogyasztás visszafogását eredményezheti a tegnapi kormányülésen hozott döntés a körültekintő, felelős lakossági hitelezés feltételeiről és a hitelképesség vizsgálatáról szóló rendeletről (részletek a 10. oldalon).
A pénzintézetek a jövőben ugyanis csak hitelképességi vizsgálat elvégzése alapján nyújthatnak hitelt az ügyfeleiknek.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.