Lapunk információi szerint két héten belül kiderül, megszületik-e az a jogszabálytervezet, amelyről múlt héten a Magyar Idők adott hírt először, és amely előírná, hogy a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű áruházakban a nyitvatartási idő alatt 70 négyzetméterenként legalább egy alkalmazottnak kell a vásárlók rendelkezésére állnia. Úgy tudjuk, mindez jelentősen befolyásolja majd a kormány és az érdekképviseletek közötti bértárgyalásokat is.
"Nem tudni pontosan, mit tartalmaz majd a jogszabály, de reméljük, hogy nem is lesz ilyen. Mindenesetre a jelenlegi bérek mellett biztosan óriási gondot jelentene a toborzás. Vidéken már néhány ezer forint pluszért is hajlandóak átigazolni másik áruházlánchoz vagy az ipari cégekhez, például szalag mellé az emberek. A fluktuáció egy év alatt 10-ről 40-50 százalékra nőtt” – mondta lapunknak Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke.
„Egy bolti hentes képzési ideje jelenleg összesen 240 óra, azaz legalább egy év, egy boltvezetői OKJ-s kurzus elvégzése ugyanennyi időbe telik. Nem véletlen, hogy információink szerint a szak- és felnőttképzésért felelős kormányzati szakemberek már dolgoznak egy olyan jogszabálytervezet előkészítésén, amely lehetővé tenné a képzési idő csökkentését. Az sem kizárt, hogy ezt csak bizonyos, például kereskedelmi hiányszakmák esetében engedélyeznék” – mondta a Világgazdaságnak Pásztor Eszter felnőttképzési szakértő, aki úgy tudja, a tervezet még az idén elkészül.
Ami a képzési piacot illeti: kapacitás lenne szükséges tanfolyamok elindítására, inkább a fizetőképes kereslet hiányzik. „Nem igazán jellemző, hogy kereskedelmi képzésekre magánemberek jelentkezzenek, hiszen a tanfolyamok elvégzéséhez 1-1,5 évig kellene előteremteniük a megélhetéshez szükséges jövedelmet. A vállalatok pedig a szakképzési hozzájárulás felhasználásának 2011-es megváltoztatása óta nem iskolázhatják be munkatársaik OKJ-s képzésre” – tette hozzá Pásztor Eszter.
Szerinte ugyanakkor a kereskedelmi létszámbővítés előírása akár pozitív folyamatokat is beindíthat az elmúlt 2-2,5 évben tetszhalott állapotban vegetáló képzési piacon. Az sem kizárt, hogy azok a vállalatok, amelyeknek a legnagyobb szükségük van munkaerőre, képzési szolgáltatóként jelennek meg – hívta fel a figyelmet Pásztor Eszter.
Játék a munkakörökkel
Bár a képzési előírásokat jogszabály tartalmazza munkakörönként, ezeket az elmúlt években egyre lazábban kezelték a cégek. Ennek oka részben a súlyos munkaerőhiány, részben az, hogy a munkaügyi felügyelők létszáma drasztikusan csökkent – mondta Sáling József, a KASZ elnöke. Volt rá példa, hogy egy alkalmazott szerződésében a takarítótól a pénztárosig több munkakör szerepelt, és az illető a szakmai bérminimum helyett minimálbért keresett, mert a munkaadó a legalacsonyabb végzettségét vette figyelembe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.