BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szkeptikus fémkereskedők

Európa egyik legszigorúbb fémkereskedelmi szabályozása lép hatályba januárban; a törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendeletre tegnap bólintott rá a kormány. Ebben a vám- és pénzügyőrséget nevesítették a szakterület ellenőrző hatóságaként. Talán a legtöbbet vitatott pontja az új rendelkezésnek, hogy a fémkereskedőknek a beérkezett tételeket hat napig elkülönítve, nevesítve, az eladó adataihoz kötötten, jól azonosíthatóan kell tárolniuk. Emellett az eddiginél szigorúbb engedélyezési, adatszolgáltatási rendszer, a vámhatósággal előírt kötelező elektronikus kapcsolattartás borzolja a teleptulajdonosok idegeit. Sokakat felkavaró változás az is, hogy telephelyenként 5 millió forint – de legfeljebb 25 millió, bankgaranciával is kiváltható – kauciót kell letenniük a vállalkozóknak. Ebben a kérdésben azonban tett némi engedményt a kormány, ugyanis tegnap eldőlt, hogy a már két éve működő, havi 25 millió forintnál kisebb bevételű cégeknek egy-, maximum ötmilliós biztosítékot kell fizetniük. Az újonnan piacra lépők pedig 2,5–12,5 millió forintos összegre számíthatnak. A meglehetősen későn elkészült jogszabály szövege még karácsony előtt olvasható lesz a Magyar Közlönyben – tudta meg a Világgazdaság.

A szakmai szereplők zöme az élettől elrugaszkodottnak tartja az új rendszert, szerintük súlyos adminisztrációs és anyagi terheket kapnak a nyakukba, ráadásul a törvény több pontja egyszerűen betarthatatlan. Sokan az új rendszerben sem látnak garanciát arra, hogy végre sikerül gátat vetni a fémlopásoknak és az erre épülő illegális fémkereskedelemnek. „Az engedély nélkül működő telepekre eddig sem jutott el a hatóság, ezután sem fog” – fogalmaznak név nélkül a szkeptikusok.

Mint Pálfi Róbert, a Mü-Gu Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, a kötelező hatnapos tárolás csaknem megoldhatatlan feladat elé állítja a legtöbb céget, hiszen egy-egy telepre naponta akár száz ügyfél is érkezhet, a megvásárolt tételek között a néhány kilóstól a többtonnásig minden előfordulhat. Ezek tárolása, mozgatása rendkívül helyigényes. Az ügyvezető szerint legfeljebb tíz olyan felvásárló van ma Magyarországon, amelyiknek akkora a telepe, hogy ez nem okoz gondot. A forráshiányos cégeknek az informatikai fejlesztés sem lesz egyszerű – állítja a szakember, hozzátéve, hogy több helyen külön munkatársat kell majd foglalkoztatni a többszörösére növekvő adminisztráció miatt.

A kauciófizetést tartja a törvény legneuralgikusabb pontjának Farkas József, az Észak-magyarországi MÉH Nyersanyag-hasznosító Zrt. vezérigazgatója. Szerinte nem lenne szabad ekkora összegeket kivonni a rendszerből, főképp most nem, amikor a bankok finanszírozási hajlandósága is mélyponton van. Úgy véli, az adatszolgáltatási kötelezettség szigorítása a tisztességes kereskedők terheit növeli, azokét, akik eddig is mindent regisztráltak, s minden kilónyi fémmel elszámoltak.

Az új rendszer egyértelműen a nagyvállalkozásoknak kedvez – szögezte le Urbán János, a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesületének elnöke. Nekik ugyanis nem okoz különösebb problémát sem a többletadminisztrációs kötelezettség, sem a hosszabb tárolási idő, sem pedig a kaució. Ezekbe viszont sok kisebb cég bicskája beletörik. Szerinte nem véletlen, hogy országszerte sorra nyitják telephelyeiket a nagyok, úgy látszik, már készülnek a piac átrendeződésére.

Ezzel a megállapítással nem ért egyet a hazai piac egyik meghatározó cége, az Inter-Metál Recycling Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Vincze Gábor. Szerinte természetes dolog, hogy igyekeznek telepeikkel lefedni az országot, így kerülhetnek ugyanis közelebb az ügyfelekhez. A szakember, aki egyúttal a Fémszövetség soros elnöki tisztét is betölti, azt azonban elismerte, hogy a kisebb cégeknek komoly gondot jelenthetnek a januártól életbe lépő tárolási, nyilvántartási, garanciális szigorítások. Ennél is jobban aggasztja a piaci szereplőket, hogy a visszaeső ipari-beruházási aktivitás miatt egész Európában jelentősen csökkent a kereslet a fémáruk iránt. És nem mellesleg a Londoni Fémtőzsdén alakuló árak – az elmúlt kétévi irreális kiugrás után – erősen visszazuhantak. Bár a legutóbbi adatok már azt mutatják, hogy a réz ára kezd ismét egyre magasabbra kúszni.

Vincze Gábor azok közé tartozik, akik bíznak abban, hogy valóra válnak az új szabályozással kapcsolatos várakozások: megtisztul a szakma, eltűnnek az adóelkerülő illegális fémkereskedések, amelyek óriási előnnyel vesznek részt a versenyben. Az új regisztrációs, nyilvántartási rendszer pedig arra adhat reményt, hogy végre sikerül felmérni, valójában hányan is tartoznak ehhez a szakmához. Egyelőre csak becslések vannak, amelyek szerint 1500-2000 vállalkozásról lehet szó, ezek évi több százmilliárd forintos árbevételre tesznek szert, és több tízezerre tehető az általuk foglalkoztatottak száma.

Lopásszabályozó fémárak

Van, aki szerint nem lehet adminisztrációs intézkedésekkel, az ellenőrzések szigorításával visszaszorítani a fémlopásokat; ezt ugyanis maga a piac szabályozza. Most, hogy a mélybe szakadtak a fémárak, szinte nem is hallani bronzszobrok, csatornafedelek, síndarabok eltűnéséről. Egy-két évvel ezelőtt még 60-80 forintot adtak a vas kilójáért, a réz ára 1200-1600 forint körül mozgott.

Most azonban 30-40, illetve 600-1000 forintért veszik át a telepeken a fémhulladékot. „Ennyiért nem hajol le a tolvaj” – mondják a szakmabeliek.



Most azonban 30-40, illetve 600-1000 forintért veszik át a telepeken a fémhulladékot. „Ennyiért nem hajol le a tolvaj” – mondják a szakmabeliek. Készülnek a pénzügyőrök Az új feladatra már készül a pénzügyőrség – mondta lapunknak Nagy János országos vámparancsnok.

A látványos eredményhez – ahhoz, hogy letörjék az illegális fémkereskedelmet – legalább négyszáz munkatársat kellene erre a területre helyezni. Kétszáz embert már kiképeztek, és az informatikai fejlesztések is elindultak. Eleinte a belső erők átcsoportosításával oldják meg a hatósági tennivalókat, a létszámbővítéshez kormánydöntést várnak.

Az engedélyezési eljárások a parancsnok szerint három hónap alatt lezárulnak, s áprilistól indul valójában az új rendszer.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.