A pályázati felhívás még csak a legfontosabb általános tudnivalókat tartalmazza, az majd csak a kiírásból derül ki, hogy mely településeken pályázhatnak azok, akik dohányboltot szeretnének működtetni. A kiírás megjelenésétől 30 nap áll majd a vállalkozók rendelkezésére, hogy benyújtsák a pályázatokat, ez a határidő 30 nappal meghosszabbítható, az eredményhirdetésre is ilyen határidők vonatkoznak, így már nyár is lehet mire kiderül a győztesek listája.
Az biztos, hogy a koncesszió időtartama 20 év és olyan településekre lehet majd pályázni, ahol korábban eredménytelenül zárult az eljárás vagy felmondással, közös megegyezéssel megszűnt a koncessziós szerződés. Ez lesz az első pályázat a trafiktörvény legutóbbi módosítása óta. A legfontosabb új szabály, hogy a korábbi 2000 lakos után kiírt jogosultság helyett a küszöb 3000 lakos lesz.
A koncessziós díj mértéke nem változott, 100 ezer és 240 ezer forint közötti összeget kell befizetni a település méretétől függően. A 2015-ös költségvetés a dohánytermékek kiskereskedelmének koncessziós díjából egymilliárd forint bevételre számít. Tavaly ez 826 millió forint volt, ami némileg alultervezettnek tűnt.
Az első pályázati körben 7 ezer koncessziós helyet hirdettek meg és 5415 koncessziós hely pályáztatása lett sikeres. A tavaly május 13-án kiírt ötödik körös trafikpályázatokkal pedig 70 koncesszió talált gazdára Abádszalóktól Vaskeresztesig, de elkelt egy ózdi és egy nyíregyházi koncesszió is. A 88 koncessziós jogra akkor 659 pályázat érkezett, a hatalmas túljelentkezés a budapesti trafikoknak volt köszönhető, hiszen 22 fővárosi koncessziót osztottak ki.
A NAV adatai szerint jelenleg mintegy 5900 nemzeti dohánybolt működik, de információink szerint ennél valamivel kevesebb a tényleges szám, mert közös megegyezéssel sok veszteséges trafik bezárt. További 470 helyen pedig csak ideiglenesen árulnak dohánytermékeket. Így továbbra is bőven akadnak olyan települések az országban, ahol nemzeti dohánybolt és kijelölt árus sincsen. Az eddigi tapasztalatok szerint a zsákfalvakban az idők végezetéig lehet pályáztatni, akkor sem akad jelentkező az üzletre.
A Világgazdaság korábbi információi szerint Sopron környékén akad 600 millió forintos éves forgalom is, míg az eldugottabb falvakban gyakori a 24 millió forintos. Igaz, hogy azóta bővült az árusítható termékek köre például a mentolos cukorkával és rágóval. Szeptembertől pedig a központi dohányellátó felállásával a trafikok nem vehetnek dohányárut mástól, ezért megszűnik a jelenlegi értékesítői hálózat.
Ezt a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete üdvözölte, mert azt remélik tőle, hogy ez segít ellensúlyozni a nagykereskedők erőpozícióját. A NAV azt már korábban elismerte, hogy a magyar dohánypiacra, de különösen a cigarettáéra az elmúlt másfél évben EU-szinten is egyedülálló, mintegy 15 százalékos áremelkedés volt jellemző. Ennek hatására megélénkült az illegális piac, a legális forgalom a korábbi évi 12 milliárd szál cigarettáról 7,3 milliárd szálra csökkent tavaly, miközben vágott dohányból mintegy 5,5 ezer tonna fogy (ebből legalább évi 9 milliárd szál készíthető).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.