Saját felelősségéről is beszélt a BKV-ügyben tartott sajtótájékoztatóján Demszky Gábor főpolgármester. Sorra vette, hogy szerinte milyen rossz döntések vezettek a BKV-nál kialakult helyzethez, de nem mond le.
„A főváros vezetésének is van felelőssége, ha eltérő mértékben is. Nem kapott a cég rendszeres támogatást a kormánytól. Nekem magamnak is van felelősségem abban, hogy ennek a finanszírozás körüli politikai játszmának a kereteit nem rúgtam fel” – ismerte el Demszky Gábor.
Ugyanakkor bízik tanácsadója, Mesterházy Ernő ártatlanságában, és Hagyó Miklós korábbi MSZP-s főpolgármester-helyettesről is kész elhinni, hogy nem volt tudomása törvénysértésekről, de számos irányítási hibát követett el.
„Hagyó úr minden döntést egyedül kívánt meghozni. Ez óhatatlanul megnövelte a hibázás esélyét” – fogalmazott Demszky. A hibák között sorolta fel a főpolgármester azt is, hogy korábban MSZP-s nyomásra elfogadta Antal Attila személyét BKV-vezetőnek és nem írtak ki nemzetközi pályázatot.
„Csak évek múlva, az esetleges vádemelés és bírósági ítélet után fog kiderülni, ki követett el tényleg bűnt a BKV-ügyben letartóztatottak között” – jegyezte meg Demszky, aki szerint sokaknak áll érdekében szétteríteni a politikai felelősséget, különösen a kiélezett választási kampány során.
Rács mögött maradhat Szalainé
Az ügyészség kezdeményezte, hogy további három hónappal hosszabbítsák meg a BKV volt humánpolitikai igazgatójának az előzetes letartóztatását – mondta Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője. Szalainé Szilágyi Eleonórát január 6-án vette őrizetbe a rendőrség különösen nagy kárt okozó csalás gyanújával, több mint 86 millió forintos végkielégítése miatt. A volt humánpolitikai igazgató a gyanúsítás és az őrizetbe vétel ellen is panasszal élt.
Kocsis István, a BKV vezérigazgatója elmondta, a héten még harminc tanácsadói szerződés kapcsán tesz feljelentést. Eddig 27 ügyben tett feljelentést. A szerződésekkel kapcsolatos belső ellenőrzést június végéig meghosszabbították, eredetileg március 31-ig tartott volna.
„Hagyó Miklóssal a szakmai meggyőződésünk merőben eltért egymástól. Sem ő, sem Mesterházy nem utasított engem semmire, azt nem is hagytam volna” – mondta a vezérigazgató.
A Fidesz szerint az MSZP és az SZDSZ pártkasszájában landoltak azok a pénzek, amelyek kifizetése miatt több botrány is kipattant a BKV-nál. „Egyre nyilvánvalóbb, hogy a lopások pártutasításra történtek” – szól az ellenzéki párt közleménye. A szocialisták pedig úgy látják, Demszky Gábornak nem csak politikai, hanem jogi felelőssége is van a BKV-botrányok kapcsán, mert felettese volt a helyetteseinek.
„A Fidesznek lelkiismeret-furdalása van a főváros ügyei miatt, ezért támad olyan veszettül. A várost az utóbbi időben a Tarlós - Demszky koalíció irányította, amely minden, a rendrakásra irányuló szocialista törekvést elgáncsolt” – reagált közleményben Nyakó István, a szocialisták szóvivője.
A BKV-nál kipattant csalásgyanús ügyek miatt már lemondott több politikai tisztségéről Hagyó Miklós, korábbi MSZP-s főpolgármester-helyettes, akihez a BKV felügyelet is tartozott. Mesterházy Ernőt pedig Zelenák Tiborral, a BKV korábbi kommunikációs főosztályvezetőjével együtt pénteken helyezték előzetes letartóztatásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.