Amint arról beszámoltunk, a BKV-munkavállalók 80 százalékát képviselő két szövetség, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) és a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége (BKSZSZ) április 18-án 0 órától 20-a 24 óráig háromnapos, április 24-én 0 órától 28-a 24 óráig ötnapos sztrájkot hirdetett.
A szakszervezetek döntését megelőzően nem sikerült közelíteni az álláspontokat a BKV-val folytatott kollektív munkaügyi vitában. Az érdekképviseletek hároméves bérrendezést akartak elérni, amelyben 30 százalékos bérfejlesztési kértek, ennek évenkénti mértékéről külön tárgyalásokon egyeztetnének. Ezen felül 2017-re további 5 százalékos béremelési igényt támasztottak, amelyet az alacsonyabb keresetűek bérfelzárkóztatására kértek.
A BKV Zrt. vezetése a szakszervezetek és a munkavállalók türelmét kérte, mivel bár tisztában van a dolgozók helyzetével, a társaság nem rendelkezik elegendő tartalékkal a munkavállalói követelések teljesítéséhez. A társaság egyúttal azt is jelezte: a szükséges béremelés forrásainak megteremtése érdekében a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat a kormányhoz fordult.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] A sztrájk az összes ágazatot érinti. Fotó: Móricz-Sabján Simon[/caption]Az EKSZ hétfői közleményében jelezte: nem ezért a 3 évre szóló megállapodásért buzdítja majd munkabeszüntetésre a tagjait, hanem a már novemberben jelzett eredeti követelésükért, az idei 15 + 5 százalékért. Ehhez mindössze 10 milliárd forint kell, szemben a cégvezetés által hangoztatott 3 éves program 34 milliárdos költségével, amelyről a BKV állítja, semmiképpen sem tudja most előteremteni. Nemes Gábor, az EKSZ elnöke hangsúlyozta, hogy csak a mielőbbi béremeléssel lehet visszatartani a más cégekhez készülő járművezetőket. A létszám ugyanis rohamosan fogy, ami előbb-utóbb a biztonságos működést veszélyezteti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.