A 15 ezer órát repült, ötven személyes gép három társával együtt régebben a magyar légitársaság regionális hálózatában látott el szolgálatot, de üzemeltetése elég drágán bizonyult.
Már 2005-ben felmerült, hogy túladnak rajtuk, de aztán erre nem került sor, a gépeket pár évvel később a cég racionalizálási programjának keretében vonták ki a forgalomból, azóta pihen Ferihegyen. 2011-ben még az is felmerült, hogy kormánygépet csinálnak belőle – de aztán 2012 februárjában csődbe ment a Malév, és a gép a bennragadt vagyonelemeket gazdagította.
A felszámoló immáron tizenkettedik alkalommal hirdeti meg eladásra az alkatrészekkel együtt, de nem nagyon kelendőek. A Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. eredetileg még 4,3 millió dollárt (mai árfolyamon 1,2 milliárd forintot) kért volna csak a gépért, majd egy évvel később – 2013-ban – már lement 3,6 millió dollárra. Aztán tavaly hozzácsapták az alkatrészeket is a géphez, az árat pedig levitték 1,7 millió dollárra (485 millió forint mai áron), majd az idén 324 ezerre, és végül – mostanra – 300 millió forintra csökkent az irányár az alkatrészekre, és a 2002-ben gyártott, alig használt repülőre.
A Malév felszámolását folyamatosan meg kell hosszabbítani, miután nem túl sikeres a gép és az alkatrészek, valamint a cég követeléseinek eladása. Ez utóbbiakat ugyanúgy tucatnyi alkalommal hirdették meg eladásra, de valahogy nem kellenek senkinek.
A követelések becsült értékének felét az a 716 ezer liter kerozin teszi ki, amely a százhalombattai finomító és a reptér között húzódó vezetékben van: a Malév szerint az üzemanyag az övék, míg a Budapest Airport Zrt-hez tartozó Reptéri Üzemanyag Kiszolgáló Kft. szerint nem – a jogvita évek óta húzódik, most mindenesetre a felszámoló 128 millió forintra teszi az értékét. A követelési csomagban – amelynek irányára 270 millió forint – szerepel még a külügyi tárcától követelt 90 millió forint (ki nem fizetett szolgáltatásért), néhány vezérügynökkel szemben peresített követelés és hat egykori dolgozó munkáltatói lakáshitele is.
A cég a tavalyi tájékoztatás szerint összesen több mint 9 milliárd forinttal tartozott a dolgozóknak, amire a vagyonértékesítés biztosan nem nyújt majd fedezetet.n VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.