Az állami földek kaotikus birtokviszonyainak rendezése végéhez közeledik, így szeptember közepén már kiírják az első pályázatokat ezeknek a területeknek a bérbe adására.
Szeptember tizedikén írja ki a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) 65 ezer hektár állami termőföld hasznosítására szóló pályázatait. A pályázóknak harminc napjuk lesz a dokumentáció benyújtására – hangzott el a földalap sajtóbeszélgetésén Budapesten.
Az összesen egymillió hektáros állami földvagyon esetében – az ősszel lejáró, egy évre szóló megbízási szerződésekkel működtetett területeket leszámítva – ez az első nagyobb bérleti kiírás. Ennek az a magyarázata, hogy az egy éve fennálló szervezet eddig az ingatlanok állapotrendezésével volt elfoglalva.
„Kusza viszonyokat örököltünk” – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. Felidézte: 60 ezer szerződést tekintettek át, nagyjából 200 ezer ingatlan állapotát felmérve, hetvenezernél több helyszíni szemlével. A tárca közigazgatási államtitkára, Farkas Imre a kaotikus állapotokat jellemezve elmondta: 25 ezer ingatlan nem is volt nyilvántartva, több tízezer parcella esetében pedig eltért a regiszter és a valós helyzet.
Az audit, amely a földalapot vezető Sebestyén Róbert szerint – a Vidékfejlesztési Minisztérium forrásaival együtt – 2,5-3 milliárd forintot emészt fel ebben az évben, lassan a végéhez közeledik. Ezt követően jön a jogi rendezés, amelynek részeként a földalapkezelő feladata lesz mintegy 300 ezer hektár, részben az államhoz tartozó osztatlan közös tulajdon viszonyainak rendezése is.
Ebben a fázisban derülhet ki az is, a rendezetlen viszonyok között működő gazdaságok jogosan vettek-e fel földalapú támogatást. Mint Sebestyén Róbert lapunk kérdésére elmondta: közel százezer hektár, 25 ezer parcella termőfölden termeltek jogcím nélkül, vagyis ezekre elvileg nem jár támogatás. A viszonyok tisztázása érdekében a kifizetéseket koordináló Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal részére adják át az ezekről a területekről szóló adatbázist, ekkor derülhet ki, felvettek-e jogosulatlanul támogatást.
Ami a földterülettel kapcsolatos bérleti kiírásokat illeti, Fazekas Sándor elmondása szerint ezek három fő program köré csoportosíthatók. A közmunkaprogram esetében a parlagfű-mentesítés költségeit fedezi az NFA. A szociális földprogrammal kapcsolatban eddig 117 önkormányzat jelezte érdeklődését. Közülük 75 már az idén megkezdi a programot.
A rendelkezésre álló földterület tíz százalékát kívánják úgynevezett demográfiai földprogram keretében rendelkezésre bocsátani. Ezzel a programmal azokat a fiatalokat szeretnék segíteni, aki élethivatásszerűen kívánnak az agrárgazdasággal foglalkozni. Ennek pontos kritériumait egyelőre nem dolgozta ki a kormány. Az addigi kiírásokban is előnyt jelent azonban, ha valaki családi, illetve fiatal gazdálkodóként pályázik haszonbérletre (ennek feltételeit a termőföldről szóló törvény szabályozza).
Ugyanígy előnyt jelent már a szeptemberi kiírásban is, ha egy pályázó nagyobb élőmunka-igényű ágazatban (például állattenyésztés, kertészet) venné igénybe a földterületet. Eloszlatva az olyan aggodalmakat, amelyek szerint például egy működő tejgazdaság melletti takarmánytermelő területet elveszíthet egy gazdálkodó, a tárca és a földalap képviselői hangsúlyozták: igyekeznek figyelembe venni ezeket a sajátságos feltételeket is. Mindezek ellenére a pályáztatás során komoly konfliktusokra kell számítani – véli Farkas Imre.
Sebestyén Róbert, az NFA elnöke hangsúlyozta: a haszonbérbe adás és a földeladás fő szabálya a továbbiakban is a nyilvános pályáztatás. Ezalól a fő kivételt a speciális szakismeretet igénylő erdőgazdálkodás, illetve olyan védett területek, mint a nemzeti parkok kezelése jelenti.
Sebestyén Róbert, az NFA elnöke hangsúlyozta: a haszonbérbe adás és a földeladás fő szabálya a továbbiakban is a nyilvános pályáztatás. Ezalól a fő kivételt a speciális szakismeretet igénylő erdőgazdálkodás, illetve olyan védett területek, mint a nemzeti parkok kezelése jelenti.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.