Holott ilyen kevés állat bő hatvan éve nem volt az országban. A vágóhidak is jó harmadával kevesebbet vágnak, mint alig néhány éve. Az áresés legfőbb oka a forint erősödése és nyugat-európai országokból behozott élő és feldolgozott sertés. Ma a vágóhidak 30 százalékban importált állatot dolgoznak fel – olvasható a Magyar Agrárkamara állattenyésztési osztályának elemzésében.
Mint azt korábban a Világgazdaság Online is hírül adta, az agrártámogatási rendszerváltás legfőbb nyertesének számító állattartók, valamint a jobbára bérelt földeken gazdálkodók november végén tüntetni fognak az Alkotmánybíróság előtt.
A múlt héten már több áruházlánc raktárközpontja elé tejjel kevert trágyát öntöttek az alacsony felvásárlási árak ellen tiltakozó eddig ismeretlen tettesek.
A KSH adatai szerint a sertések száma 2009. első félévében 6 százalékkal csökkent, június 1-jén nem érte el a 3,2 milliót. Az állomány nagysága az egy évvel korábbinál 14 százalékkal volt kevesebb. Az anyakocák száma 225 ezer, (10 százalékkal) csökkent az elmúlt egy év alatt. A sertésállomány 69 százalékát gazdasági szervezetek, 31 százalékát egyéni gazdaságok tartják. A gazdasági szervezetek sertésállománya 271 ezerrel (11%), az egyéni gazdaságoké 232 ezerrel (19%-al) fogyott az elmúlt 12 hónap alatt. A gazdasági szervezetek anyakocáinak száma 2008 júniusa óta 17 ezerrel (10 %), az egyéni gazdaságoké 9 ezerrel (12 %) csökkent.
Mindezzel ellentétesen mozog az utóbbi hetekben a sertés felvásárlási ára, mely az elmúlt egy évben követte a piaci törvényszerűségeket: amiből kevés van, annak az ára nő, vagy magasan tartott. Ez változott meg az idén ősz elején, s szeptemberben az árak mintegy 3%-kal csökkentek augusztushoz képest, és 13%-kal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel ezelőtt. Jelenleg 280-300 Ft/kg között mozognak az élősertés átvételi árak, holott augusztus elején még 340 forint volt az országos átlag. Ez 15-16 százalékos esés.
2009. augusztusig a vágások száma is mintegy 20%-kal csökkent. Szeptember közepéig a külföldről behozott sertések aránya az összes vágáson belül mintegy 30%-ot tett ki. S ez ad magyarázatot igazából arra, miért is képes ilyen negatív állományadatok mellett is esni a felvásárlási ár. A forint erősödött, a nyugati sertés és sertéshús behozatala már gazdaságossá vált, így a vágóhidak, kereskedők ismét nagy mennyiségben importálják e termékkört – állapítja meg a Magyar Agrárkamara ágazati összefoglalója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.