BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félsiker a garanciaprogram

Eddig mindössze öt cég részesült a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. bevonásával júniusban meghirdetett élelmiszer-ipari bankgarancia-programból. Ennek lényege, hogy az alapvető élelmiszer-ipari tevékenységekkel foglalkozó vállalkozások az MFB 80 százalékos garanciája mellett 200 millió és 2 milliárd forint közötti, ötéves lejáratú, forintban folyósított forgóeszközhitelt vehessenek fel a kereskedelmi bankoktól.

Az agrártárca a program elindítása után még úgy látta: aligha lesz elég a rendelkezésre álló 30 milliárd forintos forrás. Ehhez képest eddig mindössze öt kérelmet fogadott be az MFB, további három pedig elbírálásra vár, és ha utóbbiakat befogadják, akkor is csak 7,24 milliárd forintnyi lenne a jóváhagyott garanciakérelmek teljes összege.

Az első fecskék egyike a Gyulai Húskombinát Zrt., amely néhány napja jelentette be: egymilliárd forintos forgóeszközhitelt kap az MFB garanciája mellett a K&H Banktól. Ruck János, a társaság vezérigazgatója lapunknak kiemelte: a válság komoly pluszköltségeket okozott a társaságnak, az elmúlt időszakban drasztikusan megnövekedett alapanyagáraikat ugyanis nem tudták érvényesíteni az értékesítés során. Forgóeszköz-szükségleteik finanszírozását azonban korlátozta, hogy a kereskedelmi bankok visszafogták a hitelezést. „Az MFB is a kereskedelmi bankokhoz hasonló garanciákat várt el: néha az volt az érzésem, hogy akár normál hitelért is folyamodhattunk volna, annyi feltételnek kellett megfelelni” – mondta el Ruck János. A vezérigazgató utalt arra, a garanciához bizonyítaniuk kellett, hogy a válság miatt kerültek pénzzavarba, de azért van még mit felajánlaniuk: mind a finanszírozó bank, mind az állam felé fedezetet kellett biztosítaniuk. Ezenkívül évente 2 százalékos díjat kell fizetniük a garancia fejében.

Ruck János hozzátette: a likviditási zavarok enyhítésében a Gyulai Húskombinát tulajdonosa, a nádudvari Hage Zrt. is segítette a társaságot. A nádudvari társaság 700 millió forintos forrásátcsoportosítása és kezességvállalása járult ahhoz hozzá, hogy a gyulaiak nyáron folytatni tudták a termelést.

„A semminél több, de jelentős kockázatot vállal az a cég, amely ilyen jövedelmezőség mellett fel meri vállalni a hitelt” – véli az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetségének elnöke. Éder Tamás a Világgazdaságnak kifejtette: a kölcsön teljes költsége a kereskedelmi bank és az MFB díjait összeadva hitelintézettől függően 14–16 százalék lehet, ez jóval magasabb az élelmiszeriparban elérhető nyereségnél. „Nehezen képzelhető el, hogy az az iparág, amely a tavalyi aggregált eredménye szerint összességében veszteséget termel, fel tud vállalni ekkora kamatterhet” – érvelt az elnök, aki szerint elsősorban a rövid távú problémák – mint például a jelenleg nehézkes banki finanszírozás – megoldására jó a garancia. Az élelmiszeripar azonban évek óta komoly problémákkal küzd, a húsipar pedig azon belül is nehéz helyzetben van a csökkenő kereslet és a növekvő alapanyagárak miatt. Márpedig az MFB által elvárt fedezet és a program feltételrendszere is kizárja, hogy például csőd- vagy felszámolási eljárás alatt álló, lejárt köztartozással rendelkező, illetve az unió szabályai szerint nehéz helyzetben levő vállalkozás igénybe vegye.

Az MFB vezérigazgató-helyettese szerint nem lehet kevésnek tekinteni a garanciaprogram keretében elfogadott hitelkérelmeket. Aladics Sándor lapunknak kifejtette: az eddig benyújtott nyolc kérelem összesen 9 milliárd forintot meghaladó hitelöszszeget jelent. Fontos ugyanakkor – emelte ki –, hogy a 30 milliárdos programot 2011-ig hirdették meg. Aladics Sándor úgy látja, a keretösszeg addig nem, csak jövő év végéig lesz elegendő.

„Túlléptünk már azon, hogy a válságkezelés része legyen ez a program, sokkal inkább az a cél, hogy a kereskedelmi bankok forrásait mozgassa meg egy olyan időszakban, amikor a pénzintézetek nagy kockázatot látnak a hitelkihelyezésben” – tette hozzá az MFB vezetője. Éppen ezért nem tervezik, hogy változtassanak a vállalkozók által túl szigorúnak tartott feltételeken. Kifejtette: a program uniós sztenderd szerint működik, ez határozza meg a bankgarancia díjait is, amelyek most az adós hitelminősítése alapján 0,5–6,3 százalék között mozognak.

Bővülő forrás

További hárommilliárd forintos forrást igényel a kormánytól az MFB a TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogramhoz – tudtuk meg.

A programhoz rendelkezésre álló ötmilliárd forint ugyanis gazdára talált: október közepéig összesen 5,2 milliárdos értékben hagytak jóvá kérelmeket a banknál.

Ezzel nagyjából a finanszírozhatók teljes köre (40-50 termelői értékesítő szövetkezet) részesült a garanciából.

A programhoz rendelkezésre álló ötmilliárd forint ugyanis gazdára talált: október közepéig összesen 5,2 milliárdos értékben hagytak jóvá kérelmeket a banknál.

Ezzel nagyjából a finanszírozhatók teljes köre (40-50 termelői értékesítő szövetkezet) részesült a garanciából.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.