BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazdamentés hitellazítással

Duplázódó futam- és türelmi idők, új szereplők beengedése a rendszerbe, hitelkiváltásra is használható kölcsön – két nagy agrárhitelprogram feltételeit is enyhíti az MFB, ezzel próbálván segíteni az egyre nagyobb bajban lévő agráriumon. Újraindul az Élelmiszeripari Bankgarancia Program is.

Két nagy agrárhitelprogram feltételeit is enyhíti az MFB: az Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 15 milliárdjára immár pályázhatnak nyúl- és szarvasmarha-tenyésztők is, a futamidő háromról hat évre, a türelmi idő pedig egy évről három évre nő. A termelőket érintő keretösszeg legfeljebb 50 millió forint lehet, az úgynevezett integrátorok által felvehető kölcsön felső határa 250 millió forintról 500 millióra nőtt. A 15 milliárdos keret kétharmadát az állattartók, egyharmadát a növénytermesztők részére tartják fenn. Újdonság az is, hogy a kölcsön a jövőben felhasználható lesz meglévő hitel kiváltására is.

A másik program, amelynek a feltételrendszere enyhül, az az Új Magyarország TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram. Ebben a maximális türelmi idő 2 évről 4 évre, a futamidő 5 évről legfeljebb 7 évre emelkedett. A konstrukcióban legkésőbb 2013. december 31-ig lehet hitelszerződést kötni. Az idén február 23-ától megkötött hitelszerződések módosításának feltétele, hogy a vállalkozás egyszeri, 2 százalékos kezességvállalási díjat fizessen a magyar államnak.

Mindemellett újraindul az Élelmiszeripari Bankgarancia is, csökkentett minimális biztosítási határral.

„Globálisan kedvező a hitelprogramok módosulása, amely valóban képes segíteni az agrárgazdaság azon szereplőinek, amelyek ezt igénybe tudják venni” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Tóth István. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára hozzátette: „a programban jelentős korlátok is vannak, amelyek miatt egyes cégek nem tudják igénybe venni a támogatást. Az állattenyésztés például rendkívül leterhelt a korábbi hitelek miatt, és az eladósodottságán túl is nagy gond, hogy az átadási árakat nem lehet úgy igazítani, hogy az összhangban legyen a ráfordítási árakkal. A támogatás mértéke ráadásul elmarad a szükségestől.” Tóth István ugyanakkor hangsúlyozta: a programok egyes gazdaságoknak jelenthetnek segítséget, és a kezdeményezés mindenképpen alkalmas arra, hogy fékezze az agrárium kibocsátásának további csökkenését.

„Ezek jó programok, a hitelképes vállalkozások igénybe tudják majd venni” – értékelt Raskó György. Az agrárközgazdász lapunknak azt mondta, fontos szempont, hogy az Agrár Forgóeszköz Hitelprogramban az állattenyésztés prioritást élvez, hiszen a szektor régóta nagy bajban van. „Jó feltételek esetén sem szabad azonban hitelt felvenni, ha a termelés maga veszteséges” – tette hozzá.

Raskó szerint ugyanakkor az Élelmiszeripari Bankgarancia olyan cégeknek segít, amelyek normál körülmények között nem kaphatnának hitelt – alultőkésítettek, vagy a menedzsment nem végez jó munkát. „A program elodázza a csődöt, így ezeknél elmarad a reorganizálás” – vélekedett Raskó György.

Élelmiszer-ipari garanciaprogram újratöltve

újraindult a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Élelmiszeripari Bankgarancia Programja, melynek célja a kiírás szerint a válság hatásainak enyhítése, az élelmiszer-gazdaság feldolgozó szereplőinek segítése. A program szerint az MFB ezzel „egyébként életképes” vállalkozásokat segítene azzal, hogy az állami bankgarancia vállalással megkönnyíti számukra a hitelhez jutás lehetőségét. Az MFB a kisebb cégek felé nyitna azzal, hogy a biztosítható hitelösszeg minimális értéke 200 millió forintról 50 millióra csökkent.

A programra komoly összeget szánnak: az állam a támogatott forgóeszközhitel tőkeösszegének 80 százalékáig helytáll, legalább 40 millió és legfeljebb 2 milliárd forint értékben vállalkozásonként. A garanciadíj mértéke 0,5–6,3 százalék évente – ez az érintett vállalkozás minősítése alapján meghatározott kockázati osztályoktól függ.

A programra komoly összeget szánnak: az állam a támogatott forgóeszközhitel tőkeösszegének 80 százalékáig helytáll, legalább 40 millió és legfeljebb 2 milliárd forint értékben vállalkozásonként. A garanciadíj mértéke 0,5–6,3 százalék évente – ez az érintett vállalkozás minősítése alapján meghatározott kockázati osztályoktól függ.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.