Ezzel szemben az értékelési szempontrendszer gyakorlatilag egyetlen szubjektív eleme, a maximálisan 10 pontot érő, „a gazdálkodási terv szakmai és gazdasági megalapozottsága, illeszkedése a vidékfejlesztési stratégiához, a földbirtok-politikai irányelvekhez és a pályázati felhívásban rögzített célokhoz” című szempont ezeknél jóval magasabb, 15-ös értékelési súlyszámot kapott. Ennél a pontnál az adott terület pályázati kiírásának megfelelő üzleti tervet kell az elbírálóknak értékelniük, amely – bár szakmai értékelésről ír a dokumentum – értelemszerűen jóval komolyabb teret enged a szubjektív megítélésnek, mint például a pályázó gazdálkodási formája, kora, vagy szakképzettségének megléte. Az értékelés jellege miatt lehetetlen megmondani, hogy ez a sor hány százaléka az összpontszámnak, de jelentős tétel. A pályázó által benyújtott gazdálkodási terv jövőre vonatkozó, a pályázat időpontjában még nem számonkérhető, de a tervben írásos formában létező, tehát objektív elemei is viszonylag kevés hangsúlyt kapnak. 3-as értékelési súlyszámmal veszik figyelembe a meglévő állatállomány megtartását és a bővítési szándékot. 1-es súlyszámot kapott a növénytermesztési terület megtartása, 3-ast a bővítése, de még az egyébként kiemelt fontosságúnak tartott foglalkoztatásbővítésre kapott pont is csak 3-as szorzóval vehető figyelembe.
A szempontrendszert Gőgös Zoltán szocialista képviselő május elején kérte a Nemzeti Földalapkezelő Szervezettől (NFA). A kiadott dokumentumok közül a gazdálkodási terv űrlapját regisztrációs díj megfizetése és titoktartási nyilatkozat aláírása ellenében megkapják a pályázók, ám a pontrendszer mindeddig nem volt nyilvános. A szocialista képviselő viszont a párt honlapján közzétette a kapott anyagot, amire válaszul az NFA közölte: ezt a jogszabályok megsértéseként értékeli, és jogi lépéseket tesz. A földalapkezelő egy kormányrendeletre hivatkozva jelezte, a dokumentumokat a képviselő csak munkája végzéséhez használhatja fel. Gőgös Zoltán és Harangozó Gábor szocialista képviselők azonban állítják: munkájuk része a közvélemény tájékoztatása is. Az egyes földterületekre benyújtott pályázatok konkrét elbírálása, a nyertesek által elért pontszámok továbbra sem publikus adatok.
Braunmüller Lajos MOSZ: a kontroll is vitatható lesz A szubjektív elem azért van a rendszerben, hogy egy utólagos felülvizsgálatkor az ellenőrzést is szubjektívnek lehessen minősíteni – kommentálta a súlyszámokat a Világgazdaságnak Horváth Gábor. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára szerint a szubjektív elemmel maximálisan képezhető 150 ponttal „minden eldől”. Hozzátette: az objektív elemek mellett a stratégiára hivatkozással bizonyos szempontokat – így a családi gazdálkodást – duplán is pontozhatnak.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.