Megszületett az elvi megállapodás a kormány és a szakmai szervezetek között, így a Vidékfejlesztési programon belül átcsoportosítandó forrásokból mégiscsak támogatható lesz az új borszőlőültetvények telepítése – értesült a Világgazdaság. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) még csak az egyeztetés tényét közölte, de lapunk úgy tudja, a Miniszterelnökség rábólintott a kérésre, bár a pontos keret még kérdéses.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Lesz támogatás telepítésre - Kép: Laufer László[/caption]
Ez azért fontos, mert a 2016. január 1-jétől úgy változott az uniós szőlőtelepítési szabályozás, hogy az új telepítéseket nem lehet az uniós borpiaci programból támogatni. Szintén ettől az időponttól érvényes, hogy a tagállamok csak szőlőterületük 1 százalékának erejéig telepíthetnek új ültetvényeket. Ez Magyarországon idén 642 hektár. Az új telepítésekre a három évig érvényes engedélyeket április 1-je és 30-a között lehet igényelni, a benyújtott kérelmeket pedig május 30-ig állítják rangsorba – közölte a HNT.
A pályázatok értékelésében idén újítottak: többletpontot kaphat az a pályázó, aki a borvidékenként közzétett három fajtából választ, az adott borvidéken belül jobb termőhelyre kéri az engedélyt, illetve kis- vagy közepes vállalkozás.
Tavaly csupán 50 hektár új szőlőültetvény telepítésére kértek engedélyt a szőlészek – válaszolta lapunk kérdésére Brazsil Dávid, a HNT főtitkára. Ez a szám azonban szerinte önmagában megtévesztő, mivel 2015-ben mindenki beváltotta a korábban megszerzett, de az új szabályozás miatt megszűnő újratelepítési engedélyét. Az új uniós szabályok tavalyi bevezetéséig ugyanis csak újratelepítési joggal rendelkező termelők telepíthettek új borszőlőültetvényt, tavaly óta viszont az újratelepítés is szigorodott. A megszűnő és a korábbi rendszerben adható-vehető újratelepítési jogokat felváltotta az újratelepítési engedély, amelyet viszont csak arra a területre lehet igényelni, amelyen megszűnt egy ültetvény.
Brazsil Dávid szerint elképzelhető, hogy az erre az évre rendelkezésre álló 642 hektárt meghaladja majd az igénylések száma. Ebben a kérdésben a szakértők szkeptikusabbak, de sokak szerint 400-500 hektár új ültetvény keletkezése is nagy siker lenne. A szőlőterület ugyanis folyamatosan csökken: 1990-ben még meghaladta a 111 ezer hektárt, míg tavaly – az újként telepíthető területből is kikövetkeztethetően – nem érte el a 65 ezer hektárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.