BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tíznapos áfa-visszaigénylést javasolnak a termelők

A tíznaponkénti áfavisszaigénylés bevezetését javasolja Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) a januártól élő sertésáfa-csökkentés által teremtett új helyzetre válaszul – közölte  a szervezet. „Miután a termelőknek a takarmányt, az állatgyúgyászati szereket és egyéb inputokat is 27 százalékos áfával kell megvásárolniuk, az élőállatot pedig 5 százalékos áfával fogják értékesíteni januártól, a kettő közti különbséget óhatatlanul nekik kell finanszírozniuk. Ezt vagy egy másik zsebükbe nyúlva tudják megtenni, vagy pedig bankhitelt kell felvenniük” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Tóth István. A MOSZ titkára hozzátette: ez mind az éves, mind a negyedéves, mind pedig a havi áfabevallóknak nagy terhet jelent. 

A MOSZ az áfacsökkentést a tervezett formájában nem tartja hatékony megoldásnak, mivel nem elégséges a feketekereskedelem visszaszorításához, nem élénkíti a keresletet és a termelők terheit is növeli. A szervezet emiatt azt javasolja, hogy 5 százalékos áfakulcs alá tartozzanak a különféle takarmányok és az állatgyógyászati készítmények is. Ez az intézkedés nem csak a sertéstartóknak, hanem az egyéb állattenyésztési ágazatoknak is segítséget jelentene – közölte a MOSZ.

Az élő- és félsertés áfájának csökkentése szervesen illeszkedik abba a kormányzati programba, amely a sertéságazat talpra állítását célozza – jelentette ki Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára, miután a sertésügyekért felelős miniszteri biztossal egyeztetett az áfacsökkentésről az ágazati szereplőkkel. A feldolgozóipari szereplők úgy vélték, az áfacsökkentés piaci tisztulást hoz majd és javítja a vágóhidak likviditási helyzetét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.