Első körben több mint egymilliárd forintot bukhatnak a magyar adófizetők azon, hogy a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Közgép Zrt.-t tavaly kitiltották a közbeszerzési piacról. A Világgazdaság információja szerint az uniós támogatású projekteket vizsgáló brüsszeli ellenőrök ugyanis a győr-gönyűi kikötőfejlesztési beruházás esetében 25 százalék korrekciót javasolnak. Magyarul a támogatási összeg negyedének a visszafizetését látnák indokoltnak. A nettó 6,89 milliárd forintos fejlesztés tenderkiírás szerinti 94,5 százalékos támogatásintenzitását figyelembe véve ez bő 1,6 milliárd forintot jelent.
A kikötőfejlesztésre kiírt eljárás volt az a közbeszerzés a „G-nap” után, amelyből kizárták a Közgépet, arra hivatkozva, hogy hamis adatot szolgáltatott. Mint később napvilágra került, a Közgép szerb alvállalkozójának zárt hajófedélzetéből hiányolt néhány négyzetmétert az ajánlatkérő, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Így, bár a legolcsóbban a Közgép ajánlkozott, a munkát végül nettó 6,89 milliárd forintért a Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester központi cégével, a Mészáros és Mészáros Kft.-vel felálló A-Híd Zrt.-Swietelsky Vasúttechnika Kft. konzorcium vitte el. A Közgép 6,7 milliárdért vállalta volna a feladatot, igaz, ez is jócskán meghaladta az állami megrendelő által eredetileg becsült 5,52 milliárd forintos költséget.
A kikötőfejlesztés tehát több mint egymilliárddal drágábbra sikeredett az eredetileg tervezettnél, és ezt most még milliárdos büntetés tetézheti. A hamis adatszolgáltatás miatt a Közgép nemcsak a konkrét tendert bukta el, hanem a Közbeszerzési Döntőbizottság a legsúlyosabb szankcióval sújtotta: három évig nem indulhat semmilyen közbeszerzési eljáráson. A Közgép ugyan – ahogy ígérte, minden jogi eszközt bevetve – tiltakozott, mondván, csupán közvetítette az alvállalkozója által megadott paramétereket, illetve várják meg a kizárást a bíróság jogerős ítéletéig. A bíróság első fokon a Közgépnek adott igazat, ám a Döntőbizottság fellebbezésére lényegében az a döntés született, hogy nem kell megvárni a jogerős ítéletet, anélkül is eltiltható az építőipari cég. (Erre a receptre bármilyen apró projektben, bármely kis bakiért adott cég évekre távol tartható a közpénzes tenderektől úgy, hogy nincs módja érdemi védekezésre. Közben pedig eltűnik a piacról, mire az évekig tartó jogi procedúra végén kiderül, hogy nem is volt szó hamis adatszolgáltatásról.)
A miniszterelnök és volt barátja csörtéjének ezt a felvonását az uniós ellenőrök másként ítélik meg. Olvasatukban, amíg nincs jogerős bírósági határozat, addig a néhány négyzetméteres baki legfeljebb alkalmatlansági ok lehet, de nem tekinthető hamis információnak. Végeredményben a Döntőbizottság a céget hamis nyilatkozattétel miatt nem tilthatta volna el a közbeszerzési eljárásokban való részvételtől három évre. Márpedig ha ez a logika érvényesül, akkor további következményekkel kell számolni. Minden olyan eljárás esetében, ahol bebizonyosodik, hogy a Simicska-céget jogtalanul zárták ki, a győr-gönyűi kikötőprojekthez hasonló büntetésre van esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.