A múlt héten Kecskeméten megnyílt a németországi IG Metall és a Vasas Szakszervezeti Szövetség második közös irodája. Az első Győrben kezdte meg a működését tavaly januárban. „Hatéves tárgyalássorozat és előkészítő munka előzte meg, hogy a világ egyik legerősebb szakszervezetének számító IG Metall nemzetközi partnerprogramja keretében nálunk nyisson irodát” – mondta lapunknak Balogh Béla, a Vasas elnöke.
Ennek keretében Magyarországon kívül csupán az Egyesült Államokban működtet a szakszervezeti óriás hasonló irodát. Balogh Béla szerint a magyarországi erőteljesebb szerepvállalás mellett két nyomós érv is szólt: egyrészt az idén 140. születésnapját ünneplő Vasas több évtizedre visszanyúló jó kapcsolatot ápol a német szakszervezettel, másrészt a német vállalatok jelentős szerepet töltenek be a magyarországi autóiparban, amelyben jelenleg mintegy 750 cég működik, köztük olyan óriások, mint az Audi, a Mercedes és az Opel.
Az időzítés sem véletlen, több mozzanat is támogatja a bérfelzárkózást – hangsúlyozta Balogh Béla. Az ágazatot sújtó egyre nagyobb munkaerőhiány óriási nyomás alá helyezi a cégeket, emellett a garantált bérminimum kötelező emelése miatt összetorlódott fizetési szintek is béremelésre késztetik a vállalatokat. Tavaly és idén minimum 10 százalékos bérmegállapodások születtek a szektorban, de volt példa 30 százalékos emelésre is. A történet másik oldala, hogy a társasági adó és a szociális hozzájárulás csökkentése révén állami ösztönzést és segítséget kapnak – az egyébként is jellemzően jól jövedelmező – cégek a bérek felzárkóztatására – tette hozzá.
A hazai szakszervezeti mozgalomnak sem árt a frissítés, hiszen csökkenőben a tagok összlétszáma. Bár ez alól a Vasas kivétel: egy év alatt háromezer fővel tudta növelni a beszervezett munkavállalók létszámát.
Az IG Metall nem rejti véka alá, hogy a segítségnyújtással a németországi munkahelyeket kívánja elsősorban védeni. „Minden euró, amellyel a magyarok többet keresnek, csökkenti annak esélyét, hogy német munkahelyeket helyezzenek át az országba” – olvasható az IG Metall honlapján abban a beszámolóban, amely a sopronkövesdi Autolivnél tavaly áprilisban lezajlott sztrájk kapcsán készült. A cikk szerint évek óta visszafogják a cégek a béreket a magyar járműiparban, amit a kormány sokáig elnézett nekik, ám a helyi szakszervezetek elérkezettnek látják az időt, hogy erőteljesebb fellépéssel változtassanak ezen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.