Annyi azonban biztos, hogy nemcsak Michael Moore, hanem a már működő magyarországi filmstúdiók is hasonlóan „nagy izgalommal” tekintenek erre a beruházásra, a lapunk által megszólaltatott piaci szereplők ugyanis úgy vélik, hogy az itthoni műteremparkok száma és teljesítőképessége miatt már most is túlkínálat van itthon bizonyos időszakokban. A Raleigh Filmstudios érkezése pedig biztosan felbolygatja majd és átrendezheti a zsúfolt hazai piacot.
Összességében véve egyébként is felemás évet zártak tavaly a magyarországi filmstúdiók. A piaci szereplők szerint a 2009-es évre rányomta a bélyegét, hogy az év közepéig fennállt a színészsztrájk veszélye az Egyesült Államokban, emiatt a nagy stúdiófilmek forgatását nem kezdték meg. A 2009–2010. évi általános negatív gazdasági folyamatok a filmgyártásra is rányomták a bélyegüket: a külföldi megrendelők gyakran az előzetes igényekhez, foglalásokhoz képest 2-3 hónapos csúszással kezdik meg produkcióik megvalósítását, a finanszírozási lehetőségek a korábbinál sokkal szűkösebbek, az ártárgyalásokon így jelentős engedményekre kényszerülhetnek a stúdiók.
A hazai filmstúdiók életét a nemzetközi folyamatok mellett egy helyi probléma is megnehezítette: 2008-ban fél évig szünetelt az egyébként nagy vonzerőnek számító adó-visszatérítés rendszere, emiatt a hazai forgatások száma és értéke erőteljesen csökkent (lásd keretes írásunkat), a bizalom visszaállása pedig a tavalyi évre is áthúzódott.
„Mindezek fényében tavaly főleg a reklámfilmek, zenei klipek forgatása volt a jellemző,illetve a múlt év végén a Mid Atlantic egyik produkciója dolgozott nálunk. Emellett helyszínt adtunk a kéthetes Nemzetközi Operatőri Mesterkurzusnak” – mondta a Világgazdaság érdeklődésére Csapó Tamás, a Korda Studios vezérigazgatója. Igazi hollywoodi szuperprodukciót – a 72 millió dolláros költségvetésű Hellboy 2 című filmet – legutóbb 2007-ben forgattak Magyarországon, Etyeken.
Mások is szenvednek a nagyobb megrendelések hiányától. „Rossz, veszteséges éve volt a stúdiónknak, csupán kisebb munkáink voltak, összesen körülbelül harminc forgatási nappal, ehhez még hozzájött az építési, bontási munkák ideje. A kihasználtságunk összességében körülbelül 25 százalékos volt” – mondta Hídvégi Péter, a 2006 decemberében megnyílt pomázi Stern Stúdió vezetője, hozzátéve, hogy a 2008-as év is hasonlóan gyenge volt. A két nehéz év pedig megnyújtotta a Szabados Róbert vállalkozó által saját forrásból finanszírozott 550-600 millió forintos barnamezős beruházásnak a hét évre tervezett megtérülését, most úgy gondolják, hogy 12 év alatt hozhatja vissza a stúdió a befektetett pénzt.
Voltak azonban olyan stúdiók is, amelyek a korábban említett nehézségek ellenére gyakorlatilag teljes kapacitással működtek. „Nálunk 2008 októberétől 2009 decemberéig folyamatosan zajlottak nemzetközi forgatások, különböző mértékben, de 12 nemzetközi produkció számára nyújtottunk szolgáltatásokat. A fóti szabadtéri díszleteink 100, műtermeink 70 százalékos kihasználtsággal működtek, jelmez, kellék-berendezés, fegyver- és látványtechnikai üzletágaink is jelentős bevételt realizáltak” – mondta lapunknak Tolmár Tamás, a Mafilm Zrt. vezérigazgatója. Ennek megfelelően a 2009-es évet jó eredménnyel, nyereségesen zárta a cég, a bevételei az előző évhez képest 40 százalékkal emelkedtek.
A fóti stúdió sikeréből pedig a közelben lévő mogyoródi Astra Filmstúdió is profitált. „Szinte az összes Magyarországra hozott nemzetközi produkciónak készültek nálunk részmunkálatai” – tájékoztatta lapunkat Herskovits Éva, a 2008-ban nyílt stúdió vezetője. Mint mondta, a leggyakrabban azok a stábok dolgoztak műtermeikben, akik a közeli fóti középkori díszletfaluban vagy koncentrációs táborban forgattak. Tavaly – működésének első teljes évében – a stúdió árbevétele elérte a 600-700 ezer eurót, a kezdetben nagyon magas hitelterheik miatt azonban még veszteséggel zárták az évet.
Az idei terveikről, kilátásaikról óvatos bizakodással nyilatkoztak lapunknak a piaci szereplők. Csapó Tamás elmondta, hogy már tető alatt van és hamarosan átadják a komplexumukban a világ legnagyobb – 6000 négyzetméteres – egyterű műtermét, amelyben jelenleg a belső munkálatok folynak, emellett tervezik további új kiszolgálóhelyiségek, műhelyek, raktárak építését is a közeljövőben. Úgy tapasztalja, hogy 2010-ben a tavalyi viszonylag kisebb forgalom után újra élénk a nemzetközi érdeklődés a Korda Studios iránt, több külföldi produkcióval tárgyalnak jelenleg is. „Mindezeket összevetve remélem a 2009-esnél sokkal eredményesebb év elé nézünk” – mondta. Nem számít kiemelkedő évre Tolmár Tamás, meglátása szerint a nagyobb volumenű filmek helyett több, de kisebb igényű, főként európai produkciók megjelenésére lehet számítani a hazai piacon. Hazai filmprodukciók szerinte csak minimális számban várhatók az első fél évben, és a tavaly nagyon visszaesett televíziós megrendelések felfutására sem számít.
Herskovits Éva az idei évvel kapcsolatban optimista: elmondása szerint több komoly nemzetközi produkcióval állnak jelenleg is tárgyalásban, így bízik abban, hogy a tavalyihoz hasonló évük lesz az idén. „Ha léteznek butikhotelek, akkor mi butikstúdióként definiáljuk magunkat. Kicsik vagyunk, rugalmasak, és ügyfélbarát a hozzáállásunk” – magyarázta Herskovits Éva a piaci stratégiájukat. Szintén megélénkült érdeklődésről számolt be lapunknak Hídvégi Péter, aki szerint újdonság, hogy nemcsak koprodukciók, hanem a tisztán magyar gyártású filmek készítői is megkeresik őket. Terveikről elmondta: a Stern Studió önálló produkciós iroda létrehozását fontolgatja, hogy ha éppen nincs bérlőjük, akkor saját gyártású produkciókkal kössék le a forgatási kapacitásaikat. A kihasználtságukon más eszközökkel is próbálnak javítani, a termeiket például rendezvényhelyszínként is bérbe adják.
A filmtörvény EU-konform módosítása pedig körülbelül féléves átfutással valósult meg.
Ez a kiesés a kifizetett támogatások összegén is meglátszott: ez 2007-ben 5,6 milliárd forint, 2008-ban pedig csak 3,8 milliárd forint volt. Tavaly az összeg felkúszott 6,9 milliárd forintra.
A filmtörvény EU-konform módosítása pedig körülbelül féléves átfutással valósult meg.
Ez a kiesés a kifizetett támogatások összegén is meglátszott: ez 2007-ben 5,6 milliárd forint, 2008-ban pedig csak 3,8 milliárd forint volt. Tavaly az összeg felkúszott 6,9 milliárd forintra.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.