A magyar csapat ugyan nem lesz ott a ma délután kezdődő, Dél-Afrikában rendezendő futball-világbajnokságon, ám a magyar lakosság 58 százaléka várhatóan valamilyen formában követi majd a rangos sporteseményt – derül ki a Nielsen piackutatásából. Ám a vb nem csak a drukkereket hozza lázba, a különféle termékek gyártói és a szolgáltatók is készülnek rá: vagy a portékát népszerűsítik a legismertebb labdajátékkal, vagy éppen magát az eseményt kínálják. „Mivel az egész világot megmozgató eseményről van szó, inkább a világcégek, valamint a rendező Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) partnerei és támogatói körében erősödött az aktivitás” – mondta lapunknak Mezriczky László. A Magyar Reklámszövetség elnöke szerint nem csak reklámkampányokra kell gondolni, a társaságok sokkal integráltabb, sok kiegészítő elemet tartalmazó kommunikációs tevékenységet folytatnak. „Azok a cégek, amelyek szponzorként nem vesznek részt benne, szintén hozzákapcsolódhatnak a labdarúgó-világbajnoksághoz, gondoljunk csak az elektronikai iparra: a televíziókészülékek forgalmazói a karácsonyi szezonban tapasztalthoz hasonló eladásokról számoltak be hazánkban is” – emelte ki a szakember.
Nem véletlen, hogy a hirdetők jelentős része a futball-vb-re időzíti a kampányát, a 2006-os világbajnokságot Magyarországon közvetítő RTL Klub közlése szerint a legnézettebb Olaszország–Franciaország mérkőzést a reklámszempontból releváns 18–49 éves korosztály 58,3 százaléka, óvatos becslések szerint is négymillió magyar szurkoló nézte. A vb globális szinten is nézettségi rekordokat dönt: a 2006-os németországi világbajnokság összesített televíziós nézőszáma meghaladta a 26 milliárdot. Nem véletlen tehát, hogy a szintén négyévenként megrendezett olimpiai játékok és az amerikai profi fociliga (NFL) mellett a futball-világbajnokság a legnagyobb reklámköltést (2006-ban 1,4 milliárd dollárt) eredményező sportesemény.
A reklámokból s az elektronikus médiumok közvetítési díjából származó bevétel a vb teljes bevételeinek „csak” 55 százalékát teszi ki. A 2006-os esemény összes bevétele meghaladta a 2,3 milliárd dollárt, míg a dél-afrikai világbajnokságtól a FIFA és a szervező ország összességében 3,4 milliárd dolláros bevételt vár.
A világbajnokság a közvetítő Magyar Televízió (MTV) számára is komoly bevételt jelent, ugyanis minden jelentős sportesemény, így a vb idején is megnő az érdeklődés a köztévé felületei iránt. Schatz Péter, a társaság üzleti és termékfejlesztési igazgatója szerint az MTV ennek az eseménynek a kapcsán realizálja az éves reklámbevételének több mint 15 százalékát. A reklámértékesítéskor nem a hagyományos, utólag fizetendő konstrukciót alkalmazzák, az eseményhez kötődő árakkal dolgoznak.
„A rendező FIFA egyik globális partnere, a Kia célja, hogy támogatásával növekedjen a márka imázsa” – mondta lapunk kérdésére Juhász Judit marketingmenedzser. „Az előző játékok alatt futó kampányok idején a márka ismertsége bővült, és természetesen ez az eladások növekedésével is járt” – tette hozzá a szakember, aki szerint hazai szinten a kampány költségvonzata megegyezik egy új modell bevezetési kampányának összegével.
„A jó sportszponzoráció egy spirál, amelyben minden résztvevő (sportoló, szponzor, szurkoló) értéket teremt és kap. Az együttműködéstől ezt a fajta hosszú távú értékteremtést várjuk, amelynek keretén belül a márkaüzenetünket releváns módon át tudjuk adni a célcsoportnak” – mondta Szabó Ibolya, a Coca-Cola hazai közkapcsolati és kommunikációs vezetője. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.