Jó évet zártak a KRESZ-iskolák tavaly: közel harmincezerrel többen jelentkeztek vizsgára, mint egy évvel korábban, és tizenegyezerrel többen – 114 674-en – végezték el sikeresen tanfolyamot. Ilyen nagy érdeklődésre 2010 óta nem volt példa – tudtuk meg a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól (NKH). A vizsgadíjakból az előző évinél 300 millióval több, 3 milliárd forint folyt be.
Azt nem lehet pontosan tudni, mitől nőtt meg az érdeklődés. Demográfiai okok mellett azt is közrejátszhatott, hogy a gazdasági válságot követően újból jut pénz olyan nagyobb kiadásra, mint a vezetői engedély megszerzése. Az életkorban nincs érzékelhető eltérés a korábbiakhoz képest. A jelentkezők életkora függ a megszerezni kívánt kategóriától, a B kategóriás vizsgázók többsége 17–25 év közötti. Az elmúlt időben két érdemi változás is történt. Egy évvel ezelőtt átalakították a vizsgabankot, így a kérdéseket is, idén januártól pedig animációs feladat is bekerült az elméleti vizsgák közé. Általánosságban nincs jelentős eltérés a sikeresség tekintetében a korábbi és az új kérdések kapcsán: 2014-ben 57,5 százalék volt a sikeres vizsgázók aránya, míg tavaly 56,7. A legkirívóbb eltérés a segédmotoros-jogosítványra aspirálóknál jelentkezett, ott húsz százalékkal csökkent a sikeres vizsgázók aránya.
Egy B kategóriás jogosítvány megszerzése akár 200 ezer forintba is kerülhet. Az iskolák általában azzal versenyeznek egymással, hogy együtt vagy külön számítják az elméleti és a gyakorlati képzés díját, és ebből, ha valaki egy helyen veszi igénybe ezeket, vagy ha egy összegben előre és készpénzben fizet, akkor kedvezményt kap. Az elméleti képzés általában 20-30 ezer forint, a gyakorlati pedig 100 ezer körüli, jellemzően valamivel felette. A standard képzési árakban minimális eltérések fordulnak elő, de ettől még erős verseny van a piacon, amit a gyakorlati oktatók alacsony száma is fokoz.
Többen felvetették, hogy az animációs feladat miatt nő a képzés költsége. Ennek kapcsán az NKH azt válaszolta lapunknak, hogy a honlapjukon ingyenesen elérhető mozgóképes kérdések bevezetése nem befolyásolja a képzés költségét. Olyan tananyagot, amelyben a mozgóképes kérdések és a hozzájuk tartozó szabályismeret is szerepel, kizárólag a kérdések szerzői jogával rendelkező, pályázaton kiválasztott cég adhat ki – tette hozzá az NKH. A vizsgára való felkészülés azonban ettől még többe kerülhet, hisz az ezt segítő tesztprogramhoz egy cég (e-Titán) ad hozzáférést különböző időintervallumokra. Ez néhány ezer forintos többletköltséget jelent. Miközben a költségek és a képzésre jelentkezők száma nőtt, a taniskolák száma évek óta ezer körül mozog, vagyis e téren jelentős változás nem volt tapasztalható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.