BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állami stúdiók veszélyben

Gondok vannak a bérek kifizetésével, tartoznak a beszállítóknak, felszámolhatják őket

Akár már ősszel felszámolhatják a csőd szélén táncoló állami filmstúdiókat, amennyiben addig nem rendezi a helyzetüket a készülőben lévő nemzeti filmipari stratégia.
Felszámolhatják akár már az ősszel, de legkésőbb év végéig a csőd szélén álló állami filmstúdiókat, ha a készülő nemzeti filmes stratégia nem rendezi a helyzetüket – értesült a Világgazdaság. Az MNV százszázalékos tulajdonában álló Dialóg, Hunnia, Objektív és Budapest Filmstúdió Kft. az elmúlt években gyakorlatilag nem rendelkezett rendszeres piaci bevétellel, szinte kizárólag a filmről filmre kapott állami pályázati pénzekből éltek, már amikor sikeres volt a pályázatuk. Nagy érvágás volt a stúdiók számára, hogy 2004-ben a filmes forgalmazási jogok átkerültek a Nemzeti Filmarchívumhoz, így a korábban általuk forgatott mozik jogdíjaiból sem részesülnek azóta, ez éves szinten 10-20 millió forintos bevételtől fosztja meg őket.


A kegyelemdöfést az jelentette számukra, hogy zárolták a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) forrásait, így mivel nem készülnek hazai filmek, a tetszhalottá vált filmstúdióknak szinte semmilyen jövedelmük nem maradt. Lapunk úgy tudja, az Objektívnél már most gondok vannak a bérek kifizetésével, a csupán két munkavállalót foglalkoztató Hunniában szeptemberre fogyhat el a pénz. Az Objektív és a Budapest stúdió a beszállítóinak is tartozik, amelyek bármelyik pillanatban felszámolási eljárást indíthatnak ellenük.
Az állami filmstúdiók élére februártól nevezték ki Such Györgyöt, a Magyar Rádió korábbi elnökét. A kinevezéséről szóló közlemény szerint a tulajdonos MNV az egyszemélyes állami tulajdonban lévő filmstúdiók új vezetőjétől azt várja el, hogy érvényesítse a hatékony gazdálkodás szempontjait, és magas színvonalon lássa el a társaságok filmgyártással és -forgalmazással kapcsolatos tevékenységét. Lapunk megkereste az ügyvezető igazgatót, aki nem kívánt reagálni értesüléseinkre.
Úgy tudjuk, az állami filmstúdiók jövője gyakorlatilag Andy Vajna, a nemzeti filmipar megújításáért felelős kormánybiztos kezében van, ő dolgozza ki a magyar filmipar stratégiáját, és azt, hogy ebben lenne-e szerepük a meglévő stúdióknak, s ha igen, milyen, és azt miből finanszíroznák. Megkerestük a kormánybiztost, aki még nem kívánt nyilatkozni, mondván, hamarosan elkészül a terv, majd akkor áll a nyilvánosság elé.
Szakértők szerint az állami hátterű hazai filmipar működése túlságosan széttagolt, az egyes szereplők más-más szervezet alá tartoznak, az egész ágazat romokban van, a mostani intézményi működés, finanszírozás ebben a formában biztosan nem élhet tovább. A széttagoltságot jól mutatja, hogy míg az állami stúdióknak, valamint a főleg filmforgalmazással foglalkozó Mokép-Pannóniának az MNV a tulajdonosa, addig a magyar filmek gyártásában meghatározó szerepet játszó, érdemi vagyonnal rendelkező Mafilm Zrt. és a Magyar Filmlaboratórium, valamint a magyar filmek külföldi népszerűsítésével foglalkozó Filmunió az MMKA tulajdonában áll, az art mozik üzemeltetésével és filmforgalmazással foglalkozó Budapest Film Zrt. pedig a fővárosé. Értesüléseink szerint az is felmerült, hogy az állami tulajdonú filmes cégeket egy holding alá vonnák össze.

Banki nyomás

Nyílt levélben fordult Kálomista Gábor, a Magyar Producerek Szövetségének elnöke és Szekeres Dénes, a Tivoli-Filmprodukció Kft. ügyvezetője Surányi Györgyhöz, a CIB Bank igazgatóságának elnökéhez, kifogásolva, hogy a bank felmondta a céggel kötött hitelszerződést és visszaköveteli a teljes hitelösszeget. A nyílt levél felidézi: a Tivoli az elmúlt években több film gyártására nyert el összesen 300 millió forint értékű támogatást az MMKA-tól. Mivel a közalapítvány az általa támogatott filmeket csak utólag finanszírozza, a gyártó cégek az MMKA-val szerződésben lévő bankokkal kötnek a támogatási összeggel megegyező hitelszerződést. A Tivoli-Filmprodukció a CIB Banktól 260 millió forint hitelt hívott le. A kormány 2010 decemberében határozatot hozott az MMKA működésének felülvizsgálatáról, de az fel sem merült, hogy a már megítélt támogatásokat a legyártott produkciókra ne fizetnék ki. „A CIB Bank fedezetcsökkenésre hivatkozva mégis felmondta a Tivoli hitelszerződését, és a teljes hitelösszeg három napon belüli visszafizetését követelte. A cég számláit zárolta, a fedezetként szolgáló ingatlanjainak átadására szólította fel a céget” – áll a levélben. A lépés hatására a Tivoli csődközeli helyzetbe került, tartozásait nem tudja kifizetni.

A CIB közleményben reagált a felvetésre. "Mint az a médiából ismert lehet, a kormányzat úgy döntött, hogy felülvizsgálja a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) működését és pénzügyi integritását. Ennek következményeként jelentősen csökkentette a közalapítvány további finanszírozását. Mindezek után az MMKA arról tájékoztatta a finanszírozásban érintett pénzintézeteket, hogy a jövőben nem áll módjában a szerződés szerinti kötelezettség teljesítés" - olvasható a CIB ezzel kapcsolatos közleményében.

"A Tivoli-Filmprodukció Kft. hitelének fő fedezete az MMKA-forrás lett volna. Új megoldást keresve a CIB a piaci realitásoknak megfelelő javaslatokat tett a Tivoli-Filmprodukció Kft. tulajdonosa és vezetői felé annak érdekében, hogy a jövőben is finanszírozhassa a céget. A tulajdonos azonban, - aki minden bizonnyal volt olyan helyzetben, hogy saját cége működését pénzügyileg támogassa - visszautasította a bankkal való együttműködést, illetve a bank számára elfogadható megoldási javaslattal sem állt elő. A banknak törvényi kötelessége ilyen helyzetben, hogy – betéteseinek védelme érdekében – lépéseket tegyen, ami megtörtént. Az érvényben levő jogi előírások szerint az üggyel kapcsolatban nem áll módunkban további részleteket nyilvánosságra hozni" - szögezi le a CIB.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.