Elhalasztották márciusra tervezett tiltakozó akcióikat a romániai személyszállítási vállalatok, mert arra számítanak, hogy sürgősségi kormányrendelet vág rendet az Uber és a hozzá hasonlóan a fuvarmegosztás elvén működő társaságok tevékenységében. „Sohasem kértük az Uber és társai kitiltását a piacról. Csak azt követeljük, hogy a tisztességtelen versenytársak vállalják a törvényes működést. Nem a konkurenciát akarjuk kiszorítani, hanem az egyenlőségen alapuló verseny kereteit szeretnénk megteremteni” – olvasható az engedéllyel rendelkező román személyszállítási cégek szövetségének (COTAR) tegnapi közleményében.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Fotó: MW[/caption]A Ziarul Financiar román gazdasági napilap idézi Vasile Stefanescu COTAR-elnököt, aki szerint Razvan Cuc szállításügyi miniszter azt ígérte a szövetségnek, hogy két sürgősségi kormányrendelettel módosítja a vonatkozó jogszabályt. Ezek értelmében büntetnék az Uberhez hasonló tevékenységeket folytató társaságokat, és egyúttal törvényes működésre is köteleznék őket. A COTAR szerint a Stefanescu-féle rendelettervezeteket támogatja a belügyminisztérium is, már csak a fejlesztési tárca és a kormány jóváhagyására várnak. Ha ez mégsem történne meg, a szövetség április 16. után tiltakozási megmozdulásokat szervez. Azzal érvelnek, hogy a személyszállításban tapasztalható „kalózkodás” rontja a román taxitársaságokról alkotott képet, az ország külföldi megítélését.
Múlt héten az Uber Romania visszautasította Aurelian Badulescu bukaresti főpolgármester-helyettes kijelentéseit, aki adócsalással vádolta meg a társaságot. Alexandra Corolea, a romániai Uber szóvivője azt állítja: a cég és a hozzá csatlakozott sofőrök megfizetik a tevékenységük utáni adókat és járulékokat. „Az Uber a digitális gazdaság részét képezi, ám ez olyan szolgáltatás, amelyet eddig még nem szabályoztak Romániában. Elsőként valljuk, hogy szükség van a tevékenységünket lefedő törvényi háttérre.
Párbeszédet szorgalmazunk tehát azoknak a településeknek az elöljáróival, ahol jelen vagyunk, hogy olyan megoldásokat találjunk, amelyek a helyi közösségeket szolgálják” – foglalta össze a cég álláspontját a szóvivő.
Indiai, spanyolországi és olaszországi betiltása, továbbá a magyar taxisszakma tiltakozásai után az Uber Magyarországról is kivonult. Az Országgyűlés ugyanis 2016 júniusában törvényt fogadott el, amelyben az áll, hogy blokkolni lehet azokat az internetes oldalakat és alkalmazásokat, amelyek jogellenesen működő taxiszolgáltatást kínálnak.
Felfüggesztik az önvezető autós teszteket
Balesetet okozott szombaton Arizonában az Uber önjáró tesztautója – írja a Reuters. A sofőrcég önjáró autói már korábban is karamboloztak, így az arizonai eset után a vállalat határozatlan időre felfüggesztette a tesztautók üzemeltetését. A szombati balesetben a másik autó vezetője nem adta meg az elsőbbséget az Uber besoroló robotkocsijának, ezért összeütköztek, az önjáró autó pedig az oldalára fordult. A benne utazó két biztonsági sofőr nem sérült meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.