Úgy kalkulált, hogy miután 2010-ben megkapták az első hazai Michelin-csillagot, már nyereséget is termelhet az étterem és valamennyi osztalékot ki lehet venni belől, ezt a célt azonban még nem sikerült elérni. A korábbi átlagosan 50 százalékos kihasználtság varázsütésre 80 százalék fölé nőtt, 18-20 ezer forintos fejenkénti átlagfogyasztás mellett. A Costes mellett már az Onyx is büszkélkedhet a világ leghíresebb éttermi elismerésével. „A Malév csődje is szerepet játszott a veszteséges üzemelésben, hiszen vendégeinknek több, mint a fele külföldi” – fogalmazott Gerendai. Lapunknak megerősítette: annak érdekében, hogy a konyhát (méretét és létszámát) fejleszteni tudják, illetve hogy több vendéget tudjanak fogadni, továbbra is a költözésen gondolkodnak, hiszen a Ráday utcai helyszín nem vált be. Korábban több helyszínt is megnéztek, de a legelőrehaladottabb tárgyalásokat a Palazzo Dorottyával folytatták. A vállalkozó most csak annyit árult el, hogy változatlanul egy V. kerületi ingatlanban gondolkodik.
Magyarországon még sokkal szűkebb a fizetőképes kereslet az ilyen nívós vendéglátóhelyek iránt, mint Nyugat-Európában. Emiatt nem is lehet az ott megszokott 50-60-70, illetve az esetenként több száz eurós fejenkénti fogyasztással számolni, csupán nagyjából a felével. „Négy-öt év alatt rengeteget fejlődött a csúcsgasztronómia iránti kereslet; míg korábban alig pár száz, esetleg ezer ember igényelte rendszeresen ezt a minőségű vendéglátást, addig mára ennek többszöröse, körülbelül öt-hatezer jár kisebb-nagyobb időközönként ilyen éttermekbe” – mondta Gerendai Károly. Szerinte ha a magyar alapanyagpiac fel tudna fejlődni a szegmens által támasztott követelményekhez, akkor a csúcséttermek olcsóbban tudnának minőségi alapanyagokat beszerezni. Mindez javítana a működésük gazdaságosságán, mindamellett, hogy a helyi termékek is előtérbe kerülnének a kínálatban. Leszögezte: érezhetően javult a helyzet, az alapanyagok nagy része még mindig import, de már mintegy 30 százalék hazai beszállítótól származik.
A Michelin-csillagokat osztogató gasztronómiai kalauz szerint Tokió immár hatodik éve számít a gourmet közönség Mekkájának kiváló éttermei miatt. Bár a korábbi 16 háromcsillagos étterem helyett már csak 14 várja a kulináris élvezetekre vágyó vendégeket. Összesen pedig 242 tokiói étterem érdemelt ki legalább egy csillagot a kalauztól. Legalább egy Michelin-csillaggal minden korábbinál több, összesen 255 étterem rendelkezik Németországban.
Prémiumhelyen is lehet torkoskodni
Egy hét múlva a Torkos Csütörtök akció alkalmából féláron lehet fogyasztani a csatlakozott vendéglátóhelyeken. „A már betelt éttermek listája arról tanúskodik, hogy nem csak a prémium kategóriás vendéglátóhelyekre van kereslet, hanem a családias kisvendéglőkre is. Jelenleg közel 720 étterem szerepel a Torkos Csütörtök adatbázisában. A kínálat széles: a halászcsárdától az art caféig, a gyorsétteremtől a prémium kategóriás vendéglátóhelyig országszerte több száz étterem közül választhatnak az érdeklődő ínyencek” – közölte lapunkkal a Magyar Turizmus Zrt. Hozzátették: profiltisztulási folyamat zajlott le, amelynek eredményeként 2013-ban már csak azok csatlakoznak az akcióhoz, akik a hosszú távú célt, nem pedig az azonnali bevételszerzési lehetőséget tartják szem előtt. Tavaly több mint 1000 étterem csatlakozott az akcióhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.