Pályázatot ír ki a főváros a Petőfi Csarnok hasznosítására, miután a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyja a javaslatot, így július 1-jétől tíz évre bérbe adnák az ingatlant. A tervek szerint a jelentkezés feltétele, hogy a pályázók kötelezettséget vállaljanak elsősorban ifjúsági könnyűzenei koncertek és klubok, hazai és nemzetiségi népzenei találkozók és koncertek, családi és gyermekprogramok, valamint sport- és szabadtéri rendezvények szervezésére. A főváros minimum nettó havi 1,3 millió forint bérleti díjat kérne a 4363 négyzetméteres ingatlanért.
Az előterjesztés szerint a Petőfi Csarnok által ellátott feladatok nem tartoznak a Fővárosi Önkormányzat kötelező feladatai közé. Korábbi nyilatkozatokban a városvezetés azt közölte: a költségvetési megszorítások miatt a Petőfi Csarnok működtetését a főváros nem tudja finanszírozni, más módon kell azt a kulturális funkciót biztosítani, amelyre az intézmény alkalmas.
A bérbeadást és az ingatlanok hasznosítását az is nehezíti, hogy az intézmény teljes rekonstrukcióra szorul, ráadásul védett épületről van szó. A festésnél lényegesen komolyabb feladatokról van szó – jegyezték meg fővárosi politikusok. A városházán azt is támogatnák, hogy akár a közraktárak mintájára (CET), többmilliárdos fejlesztést vigyenek végig magánbefektetők a csarnok helyszínén.
A tervezetet a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ) azonnal bírálta, ugyanis több okból is súlyosan aggályosnak tartja. Földiák András, a KKDSZ elnöke szerint a Petőfi Csarnok jól körülhatárolt célok nélküli bérbeadása olyan átgondolatlan lépés, amely az eddig szerény támogatási összegnél sokkal nagyobb, kimondhatatlan kárt okoz a fővárosi fiataloknak és a magyar kultúrának. A lépést Földiák András, az Almássy Téri Szabadidőközponttal kapcsolatos döntéshez hasonlította, ahol a megoldás nem vált be, és a hasznosítási szerződést két év után fel is bontották, majd eladták az épületet.
„A Petőfi Csarnok egy speciálisan hasznosítható ingatlan, ráadásul nincs is jó állapotban. A várhatóan komoly költséggel járó fejlesztés miatt a hasznosítás csak egy tőkeerős bérlő részéről képzelhető el. A pályázat benyújtására megszabott szűk két hónap igen rövidnek tűnik, egy komolyabb beruházás finanszírozásának előkészítését nem teszi lehetővé” – mondta el kérdésünkre Balla Ákos, a Colliers International értékbecslési, piackutatási és tanácsadási üzletágának igazgatója. A majdani funkció megállapítása nem ingatlanpiaci kérdés, és nem is csak gazdasági szempont, inkább szubjektív, alapjában véve a tulajdonos főváros döntése, hogy mit akar benne látni, mely vélhetően hosszú időre továbbra is társadalmi kulturális cél marad.
A szakember szerint a csarnok ingatlanpiaci helyzete már más kérdéseket vet fel, meg kell határozni, hogy mely piacon akar versenyezni. A csarnok a felújítása után várhatóan konferencia- és rendezvényhelyszínekkel fog versenyezni, adott esetben a Syma csarnok vagy akár a Papp László sportaréna konkurenciája is lehetne.
Az ingatlan elvárt bérleti díjáról Balla Ákos elmondta, hogy az a majdani kihasználtság függvényében ítélhető meg. Ha egy profi üzemeltető nyeri meg a pályázatot, és meg tudja tölteni rendezvényekkel, akkor a kiírásban szereplő összeg még kedvezőnek is nevezhető.
A Petőfi Csarnok története
Az egykori Iparcsarnok helyére tervezett épület a Budapesti Nemzetközi Vásár (BNV) egyik kiállítási helyszíne volt, majd a BNV elköltöztetése után évekig raktárként használták. A Budai Ifjúsági Park állagának erőteljes romlása, majd 1984-es végleges bezárása miatt keresett a főváros akkori vezetése új helyszínt az ifjúsági szórakozás számára. Ennek nyomán tervezték át, majd hasznosították a városligeti csarnokot. A Petőfi Csarnok 1985 tavaszán nyílt meg. Azóta a főváros egyetlen ifjúsági szabadidőközpontja. A korabeli viszonyokhoz képest korszerű hang- és fénytechnikával volt felszerelve, és hatalmas szivattyúk biztosították a nagyterem folyamatos levegőcseréjét. A megnyitás óta eltelt időben a Petőfi Csarnok is fokozatosan korszerűtlenné vált. Teljes felújításáról, megszüntetéséről, elköltöztetéséről is esett már szó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.