BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiselejtezik a pedagógiailag alkalmatlan edzőket

„Ki fogjuk selejtezni azokat a gyerekekkel foglalkozó edzőket, akik a szakmai és a pedagógiai kettős követelményeknek nem tesznek eleget" – nyilatkozta lapunknak a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke. Csányi Sándor arra a felvetésünkre válaszolt így, melyben azt firtattuk, hogy sok jelenlegi szakember, aki korábban labdarúgó volt pedagógiailag nem alkalmas gyerekek nevelésére, illetve nem tudják a meglévő tudást sem megfelelően átadni.

Az MLSZ vezetője az új Puskás Stadion látványterveinek bemutatásakor azt is elmondta, hogy a szövetség megújítja az utánpótlásnevelésben az edzőképzést. A jövőben, akik gyermekekkel foglalkoznak meg kell szerezniük az európai szövetség (UEFA) C diplomáját, az akadémiákon pedig csak az UEFA Youth A licenszével lehet majd dolgozni. Csányi Sándor azt hangsúlyozta, hogy korábban az edzőképzésben az volt a hiba, hogy mindennel foglalkoztak, csak az utánpótlásnevelésben dolgozók képesítésével nem.

„Pont a nevelés elején a legnagyobb az elmaradás, a 6–14 év közöttiek nem kaptak megfelelő képzést, így hiába vannak »világszínvonalú« akadémiák, ezeken nem lehet világszínvonalú játékosokat kihozni” – hangoztatta Csányi Sándor. Szerinte igen fontos az erőnléti edzők képzésének elindítása is, amely eddig nem volt, de olyan szakembereket is képeznek majd, akik például a gyepszőnyeg állapotával foglalkoznak majd a megfelelő feltételek érdekében.

Az MLSZ felkérésére egyébként a belga Double Pass jelentést írt a magyar akadémiai rendszerről. Többek között azt állapították meg, hogy a klubok küldetése általában világos, de a klub alapvető értékeinek és célcsoportjainak leírásai nagyrészt hiányoznak, nem tapasztalható hosszú távú tervezés, jövőkép. Csányi Sándor az újságírókkal közölte, hogy a feltárt hiányosságok egy részéről a klubok nem tehetnek, a kritikákra folyamatosan próbálnak reagálni.

Az MSZL elnöke elmondta, hogy a hazai rendezésű U19-es Európa-bajnokságon az osztrákok, illetve a portugálok elleni vereségek valóban nem mutattak valami jól és sok kritikát kapott emiatt a szövetség. (Az Izrael elleni győzelemmel végül kijutott a korosztályos válogatott a jövő évi új-zélandi világbajnokságra). Arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar labdarúgás jelenleg 220 ezer igazolt játékossal rendelkezik, ebből közel 1000-en profik. Úgy vélte, hogy hiba lenne a magyar labdarúgás fejlődését kizárólag az ezer hivatásos labdarúgó teljesítménye alapján megítélni.
„Nem nagy szakértelemről tanúskodik, ha valaki szerint 3-4 év alatt alapvetően változtatni lehet a labdarúgás helyzetén, míg az elmúlt 30 évben gyakorlatilag leépülés zajlott” – hangoztatta Csányi Sándor.

Kiemelte, hogy a stadionfejlesztések mellett az MLSZ közel 400 pályát épített, a klubok pedig több mint 100-at. 2017-ig a szövetség által épített új pályák száma meghaladja majd a 800-at és 564 sporttelepet fognak felújítani. Úgy vélte, hogy az infrastruktúra területén kezd olyan lenni a helyzet, hogy lesz már hol focizni a gyerekeknek. Hangsúlyozta, hogy a futsall és a női labdarúgás is egyre fejlődik Magyarországon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.