Nagy a szórás a lopások okait illetően. Az E.Ont például főleg az ipari tolvajok és azok a magánszemélyek károsítják meg, akik medencéjük, kerti feljárójuk fűtésére használják az illegálisan vételezett áramot, ilyen eset az ország minden részében előfordul. A lakossági illegális vételezőknél viszont kimutathatók „erősen fertőzött” települések és utcák. „Sok helyre még a szemetesautó sem mer bemenni az alacsonyan lógó, illegálisan bekötött vezetékek miatt” – mondja Kutas István szóvivő. Az E.Ont tavaly mintegy 14 milliárd forinttal rövidítették meg az áram- és gáztolvajok.
Ezzel szemben a Tigáz területén tavaly főleg olyan lakossági közegben loptak el 4 milliárd forintnyi gázt, „ahol a rendőrség is gyakran megfordul” – tudtuk meg Győrösi Pál szóvivőtől. Eredetileg szintén tigázos az a fogyasztói kör is, amely a versenypiacon aktív EMFESZ-től lop. „Sokaknak a fennmaradása múlik azon, hogy a házuk végében összetákolt kis műhelyben a tőlünk illegálisan vételezett gázt használják” – mondta cége tájékoztatóján Góczi István. A Fővárosi Vízműveknek gyakran parkok fenntartóival, autómosókkal, szállodákkal, építkezések lebonyolítóival gyűlik meg a baja, a kár százmillió forintos nagyságrendű Lévai Zsuzsanna kommunikációs osztályvezető tájékoztatása szerint.
Számtalan bevált módja van az energiahordozó- és vízlopásnak. Egyesek kikerülik a mérőórát, mások megállítják vagy lassítják. A gázóra máris 10 százalékkal kisebb fogyasztást mutat, ha egyetlen fogaskerekét kitörik. A villanyórákat szalagozzák, megfúrják, mágnesezik vagy növelik kis megszakítója teljesítményét. Vizet sokan vételeznek jogosulatlanul tűzcsapról, ivókútról, néha engedély nélkül kötik be, máskor nem jelentik be a fogyasztást. Virágzik az országban az óramanipuláló és bypass vezetékszerelő-ipar, a komplett mérőórákat pedig már szervezett bűnözés formájában cserélik hamisra Győrösi Pál szerint. „A technika jellemzően keletről jön. Úgy versenyzünk a fejlesztőkkel, mint a vírusirtóírók a vírusírókkal, hiszen képben kell lennünk, ha védekezni akarunk” – mondja Kutas István. Az E.On szerencsés helyzetben van, mert vannak érdekeltségei a „szállító” országokban, ezért sokszor hamarabb megismeri a trükköket, mint a tolvajok.
Több közműcég panasza, hogy nem elég szigorú a törvény. Magyarországon csak a 20 ezer forint fölötti érték eltulajdonítása számít lopásnak. „Ha valaki mégis bíróság elé kerül, még akkor sem vonják felelősségre azért, hogy életveszélyes helyzetet idézett elő az elektromos hálózat megbontásával, holott sok országban ez a gyakorlat” – mutatott rá Boross Norbert. „A fő baj, hogy a tényleges kárérték nem állapítható meg, rendőrségi feljelentés esetén pedig nem fogadják el a kötbért kárértéknek. Sokszor nem ismert a tényleges tettes, mert a fogyasztók azt állítják, hogy nem ők követték el a szabálytalan vételezést” – mondja Kutas István.
A rendőrökkel amúgy is jó a kapcsolat: az E.On közös razziákat szervez – nemrég Nyíregyháza térségében csaptak le –, a Tigáz körzetében dolgozó rendőrök már tudják, hogy adott lakásokban mire kell figyelniük, a Fővárosi Vízművek pedig szerződött a rendőrökkel,néhányat kiképzett „vízkommandósnak”.
A rendőrökkel amúgy is jó a kapcsolat: az E.On közös razziákat szervez – nemrég Nyíregyháza térségében csaptak le –, a Tigáz körzetében dolgozó rendőrök már tudják, hogy adott lakásokban mire kell figyelniük, a Fővárosi Vízművek pedig szerződött a rendőrökkel,néhányat kiképzett „vízkommandósnak”. Veszélyben a szomszédok A közműcégek rendszeres, szúrópróbaszerű és akció jellegű mérőóra-ellenőrzésekkel is védekeznek a tolvajok ellen, vagyis nagy a lebukási veszély. Egy-egy felderített illegális vételezés elvezet a másikhoz, mert az óramanipuláló iparosok utcáról utcára járnak. A cégek figyelik a szokásostól eltérő vagy indokolatlannak tűnő fogyasztáscsökkenéseket, és segítik őket a lakossági bejelentések is.
A lakosságban ugyanis lassan, de tudatosul, hogy gázrobbanások és a szén-monoxid-mérgezések mögött szinte mindig kimutatható a rendszer megbontása, az áramlopás is fokozott balesetveszélyt jelent a tolvaj tágabb környezetében, mellesleg feszültségingadozást okoz. Miközben közműcégek javuló felderítési mutatókról számolnak be, fokozott ellenőrzéseik költségei természetesen emelik termékeik árát.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.