BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megújuló közműszámlák

Olyan jogszabályi változtatások előkészítését rendelte el a miniszterelnök, amelyek révén a közműszolgáltatók nem élhetnek vissza erőfölényükkel. Bajnai Gordon a kiküldött számlák gyakran érthetetlen voltára hivatkozott az MTI-nek, és úgy vélte, hogy a kikapcsolt gáz vagy áram visszakapcsolása sokszor túl nagy terhet ró az érintettekre.

A számlák azonban csak azt tartalmazzák, amit a jogszabály előír, abból a közműcégek nem hagyhatnak el egyetlen elemet sem, miközben maguk is szívesebben állítanának ki egyszerűbb és olcsóbb számlákat – számoltak be lapunknak az érintett társaságok képviselői. „A probléma kettős” – jelezte Balog Róbert, a Főtáv Zrt. szóvivője.

Gond az is, hogy miközben a közműcégeknek átlátható és megalapozott számlát kell kiállítaniuk, a fogyasztók többsége nem ismeri a jogszabályokat, és senki sem készítette fel őket számlájuk értelmezésére. Boross Norbert, az Elmű-Émász csoport szóvivője szerint az is kérdéses, hogy a jogalkotó elérte-e a célját a bonyolult számla kiállíttatásával, vagyis azt, hogy a fogyasztó érthetőbb, pontosabb tájékoztatást kapjon. A tapasztalatok szerint ugyanis inkább romlott a helyzet. A Kossuth rádióban nemrég készült összeállítás alapján egyébként hasonló közüzemiszámla-panaszaik vannak a szomszédos országokban élőknek is.

Bizonyos eszközeik persze maguknak a szolgáltatóknak is lenne, hogy érthetőbb számlákat állítsanak ki, az adott jogszabályi kereteken belül. Felvetésünkre Balog Róbert közölte: cége 2008 végén a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséggel és fogyasztóvédelmi szervezetekkel egyeztetve új formátumú számlát vezetett be. Az Elmű-Émász csoportnál is csiszoltak a számlán, de Boross Norbert szerint nem ez a megoldás.

Ami a miniszterelnök másik felvetését illeti, a gáz- és az áramszolgáltatásból való kizárás, a ki- és visszakapcsolás költsége nem a szolgáltatónál jelenik meg bevételként – reagáltak az érintett cégek. Az Elmű-Émász csoport e tevékenységre például közbeszerzési pályázatot ír ki, a munkát a legalacsonyabb díjat kérő villanyszerelőknek adja. Boross Norbert szerint vitatható az az álláspont, hogy az érintetteknek ne kerüljön pénzébe a ki- és bekapcsolás. Ekkor ugyanis e költségeket is az adott szolgáltató többi ügyfelének kellene állnia.

Van persze példa egyszerűbb számlára: a versenypiacon. Az ottani közműszolgáltatóknak nem kell részletes számlát kiállítaniuk. Lakossági árampiacunkon azonban még nincs ilyen szereplő, és a gázpiacon is csak egy, az EMFESZ Kft. Utóbbi csak az alapdíjat, a gázdíjat, az adójellegű tételeket, valamint az E.On és a Tigáz kompenzációját célzó, kormányrendeletekben előírt díjat közli – tudtuk meg a kft.-től. Magát a gázdíjat is leegyszerűsítette a cég a mérőóráról leolvasott mennyiség és a gáz egységárának a szorzatára. Az egyetemes szolgáltatók e helyett egy további számmal megszorzott, úgynevezett gáztechnikai díjat közölnek.

Tavaly nyár óta dolgoznak az egyszerűsítésen

A Magyar Energia Hi-vatal tavaly augusztus óta dolgozik az áramszámlák egyszerűsítésén – tudta meg a Világgazdaság. Erről az ősszel ajánlást készített, december 4-én pedig meg is jelent a hamarosan hatályba lépő döntés a rendszerhasználati díjakról szóló, 64/2009 KHEM-rendelet részeként – tudtuk meg Vigassy Csabától, a hivatal szóvivőjétől. Folyik a gázszámlák egyszerűsítésének előkészítése is.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.