GEOfizika Nem vicc, valóban lehetséges – éppúgy, ahogy az oxigént fémmé lehet változtatni. Magas nyomás alatt „a kémia új formában” mutatkozik meg – mondja Russell Hemley, az amerikai Carnegie Institution for Science geofizikai laborjának munkatársa. A kutatók azokat a folyamatokat akarják megérteni, amelyek a Föld és más bolygók belsejében zajlanak le, és ott a hatalmas nyomás hatására a legsajátságosabb anyagokat hozzák létre – beleértve a gyémántot is, amely a föld mélységeiből származik.
Mesterséges gyémánt létrehozására már az 1950-es években elkezdődtek a kísérletek. A General Electric olyan gépeket fejlesztett ki, amelyek 5500 megapascal nyomáson zúzták össze a grafitot, majd 1400 fok fölé hevítették. Öt év múlva sikerrel készítették el a világ első mesterséges ipari gyémántját.
A Carnegie csapata kifejlesztett egy speciális prést, amely a molekulákra elképzelhetetlen, 3 500 000 kg/négyzetcentiméteres nyomást fejt ki. Ez még mindig kevés, összehasonlítva a neutroncsillagok belsejében uralkodó nyomással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.