BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mogyoróvajból is készíthető gyémánt

GEOfizika Nem vicc, valóban lehetséges – éppúgy, ahogy az oxigént fémmé lehet változtatni. Magas nyomás alatt „a kémia új formában” mutatkozik meg – mondja Russell Hemley, az amerikai Carnegie Institution for Science geofizikai laborjának munkatársa. A kutatók azokat a folyamatokat akarják megérteni, amelyek a Föld és más bolygók belsejében zajlanak le, és ott a hatalmas nyomás hatására a legsajátságosabb anyagokat hozzák létre – beleértve a gyémántot is, amely a föld mélységeiből származik.

Mesterséges gyémánt létrehozására már az 1950-es években elkezdődtek a kísérletek. A General Electric olyan gépeket fejlesztett ki, amelyek 5500 megapascal nyomáson zúzták össze a grafitot, majd 1400 fok fölé hevítették. Öt év múlva sikerrel készítették el a világ első mesterséges ipari gyémántját.

A Carnegie csapata kifejlesztett egy speciális prést, amely a molekulákra elképzelhetetlen, 3 500 000 kg/négyzetcentiméteres nyomást fejt ki. Ez még mindig kevés, összehasonlítva a neutroncsillagok belsejében uralkodó nyomással.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.