Megdöbbentette a hazai turisztikai szakmát, hogy Budapest vezetése milliárdos területhasználati díjjal sújtaná a Sziget Fesztivál szervezőit, ami ellehetetlenítené a rendezvényt. A Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) arra kéri a döntéshozókat pénteki közleményében, hogy az ügyben olyan megoldást találjanak, amely nem akadályozza meg a turizmus szempontjából kiemelkedően fontos esemény további működését. A szervezet úgy véli, hogy a 2010-ben 18 éves Sziget Fesztivál azon kevés fővárosi rendezvény közé tartozik, amelyen Magyarországról, Európából évente több százezren vesznek részt, akik amellett, hogy „jól szórakoznak, ismerkednek Budapest turisztikai nevezetességeivel, viszik Magyarország hírét a nagyvilágba, és nem utolsósorban jelentős bevételt hoznak a turisztikai szolgáltatóknak”.
A szállodaszövetség emlékeztet, hogy az eseményre látogató fesztiválozók költése óvatos becslések szerint is nagyságrenddel nagyobb, mint a Fővárosi Önkormányzat által igényelt területhasználati díj. „A résztvevők harmada külföldi, ők átlagosan öt-hat napot töltenek Magyarországon. Az általános vélekedéssel ellentétben közülük sokan nem a szigeten kempingeznek, hanem hotelekben szállnak meg, vagyis a fővárosi szállodák foglaltsága is érezhetően nő a rendezvény alatt” – mondta a Világgazdaságnak Erdei János, az MSZSZ elnöke. Szerinte a rendezvény elmaradása nemcsak a fővárosi, hanem a teljes hazai turizmus számára is igen jelentős kiesést okozna. Sajnálatosnak tartja, hogy a Sziget Fesztivál esetleges megszűnése az augusztus 20-i Red Bull-légibemutató mellett egy éven belül a második olyan, turisztikai szempontból jelentős rendezvény végét jelentené, amely Budapest jó imázsának a kialakításában éveken keresztül nagy szerepet játszott. A Magyar Szállodaszövetség közleménye emlékeztetett, hogy nem a Sziget ügye az egyetlen olyan mostanság, amely kedvezőtlenül érintheti a budapesti szállodák életét. Ilyen eset az is, hogy 2011. január 1-jével egyes budapesti önkormányzatok előzetes szakmai egyeztetés nélkül 33 százalékkal vagy azt meghaladó mértékben megemelték az idegenforgalmi, illetve 15–27 százalékkal a szállodákat terhelő építményadót.
A szövetség szerint a hazai turizmusban meghatározó szerepet játszó fővárosi szállodák akkor tudnak sikeresen működni, ha egyebek mellett Budapest városüzemeltetése javul, ha az eddigieknél többet és hatékonyabban költenek a főváros marketingjére, ha a vállalkozások és a szállodák számára megfelelő a szabályozási, adózási környezet, valamint, ha Budapesten rendszeresen szerveznek olyan eseményeket, amelyeknek jelentős a bel- és külföldi vonzóképessége. NM
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.