Pezsgőpincészet, wellnessközpont és négycsillagos szálloda is lesz a lengyeltóti Zichy-kastélyban – nyilatkozta Csánó János, a kastélyt fejlesztő Viktória Sziget Kft. ügyvezető igazgatója. A szállodaberuházás három uniós pályázaton összesen 1,038 milliárd forint támogatást nyert el. A koordinációt végző Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nyilvános közlése szerint a megvalósítás tervezett kezdete ez év november elseje, Csánó János viszont arról számolt be, hogy a projekt még a megvalósítási szakasz előtt áll, a tervek és a szakértői vélemények összehangolása folyik. A halogatás mögött a fejlesztő szerint a banki finanszírozás megakadása áll, ezt a piaci környezetet ismerő, a konkrét ügyben azonban nem járatos szakemberek nem zárják ki.
„A mostani pénzügyi helyzetben a kastélyszállók még alternatív befektetési formaként sem jönnek szóba” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Balla Ákos, a Colliers International értékbecslési és tanácsadási üzletágának igazgatója. Fejlesztésükre csak állami támogatással, esetleg a beruházó érzelmi kötődése esetén kerül sor, a hozamok azonban ilyenkor sem vethetők egybe az irányadó ingatlanhozamokkal.
A szakember szerint a műemlék épületek felújítása, modern idegenforgalmi funkciókkal való bővítése rendkívül költséges, többszöröse az ugyanolyan kapacitású, ámde modern építésű ingatlanokénak; a ráfordítás rendszerint nincs arányban a nagyobb vendégvonzó képességükkel. Balla Ákos hangsúlyozta: a vidéki környezet eleve behatárolja a kastélyszállók maximális kihasználhatóságát, ráadásul a foglaltságuk idénytől függően sokkal inkább ingadozik, mint a hasonló kategóriájú fővárosi szállodáké.
Fejlesztésükkel kapcsolatban további ellentmondást jelent, hogy „több lábra állításuk”, wellnesszel-borászattal való kiegészítésük az épületen belül csak műszaki kompromisszumokkal oldható meg, a hozzáépítés viszont műemléki problémákat vet fel.
A közelmúlt dél-dunántúli kastélyszálló-beruházásai között azért sikertörténetek is akadnak, ám mindegyikük történetében közös elem, hogy fejlesztésük nem tisztán piaci alapon történt. A Tolna megyei Fried Kastélyszálló romlásnak indult épületét 2002-ben vásárolta meg Thuróczy László és felesége. Mintegy 800 millió forint saját tőkéből felújították, vendégfogadásra alkalmassá tették, a 2005-ben megnyílt 23 szobás, négycsillagos kastélyszálló működtetése azonban csak az idegenforgalmi tankönyvek ökölszabályát erősítette meg: 45-50 szoba alatt hotelt nem lehet méretgazdaságosan üzemeltetni. „Mi ekkor az előremenekülést választottuk: úgy határoztunk, hogy megduplázzuk a kapacitásainkat” – meséli Thuróczy László. Ekkor következett a történetben a fordulat: az Európai Unió regionális turisztikai támogatása, amelyet a Dél-dunántúli operatív programon keresztül 2008-ban sikerült Thuróczyéknak elnyerniük.
A 297 milliós fejlesztés 43 százalékára vissza nem térítendő kölcsönt kaptak, a maradékot pedig az FHB projekthiteléből finanszírozták. A keretből az új szállodaszárny mellett egy fedett medencés, szaunás wellness-részlegre, valamint egy 120 fő befogadására alkalmas konferenciateremre is futotta. Ezzel nem csak a méretgazdaságossági problémát orvosolták, a lehetséges odalátogatók körét is sikerült vállalati rendezvényekkel és a wellnessvendégekkel annyira kiszélesíteniük, hogy az idén befejeződött bővítés óta a foglaltságuk folyamatosan 40 százalék fölött alakul.
A Somogy megyei Kozmapusztán található ötcsillagos Hertelendy Kastélyszálló és a hozzá tartozó 300 hektáros park svájci tulajdonosa sem bankhitelt, sem uniós támogatást nem használt fel a beruházás során, az 5 milliárd forintos összértékű projektet Peter Koller teljes egészében saját tőkéből valósította meg. A kastélyszálló tavaly nyerte el a hoteliparban rendkívüli presztízsűnek tartott Relais & Chateaux szervezet tagságát. Jóllehet már harmadik éve működik a szálloda, üzletileg még a bevezető szakasznál tartanak. A tizennégy szobás kastély üzemi vesztesége 2010-ben 100 millió körül alakul, Gyenesei István ügyvezető igazgató elmondása szerint azonban a tulajdonos ezt folyamatos tőkeemeléssel pótolja, ráadásul az árpolitikát a jövőben sem kívánja módosítani csak azért, hogy mindenáron megtöltse a szállodát.
„Az idei üzleti terv 32 százalékos kihasználtságot ír elő, amit 5 százalékkal fölül is múlunk, akciós árengedményt azonban nem adunk” – hangsúlyozza Gyenesei István. A vendégforgalom ötvenöt százalékát az ügyvezető igazgató elmondása szerint a visszatérő vendégek adják, ez egyfelől megerősítést jelent: jó úton járnak. Másfelől folyamatos fejlesztői nyomás alatt tartja őket, hogy új szolgáltatásokkal bővítsék a kínálatot. Nemrég fejezték be a 800 méteres sportrepülő-leszállópálya kialakítását, a következő fejlesztésük egy hangár és fedeles lovarda lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.