A kertes házak esetében jobb, a belső, például a VII. és a VIII. kerületben pedig sokkal rosszabb a helyzet, erről Nagy László, a társaság műszaki vezérigazgató- helyettese beszélt a Világgazdaságnak. Az FKF rakodómunkásai ilyenkor már nem tudnak válogatni, de a lomgyűjtő autókat azok tartalmának megfelelően irányítják a rákospalotai hulladékégetőbe vagy a lerakóba. A lomnak körülbelül a negyedéből állít elő hőt vagy áramot az égető, amit a Főtáv vásárol meg, illetve az országos villamosenergia-hálózat vesz át.
A lomtalanításkor összegyűjtött szemét háromnegyede a pusztazámori lerakóba jut, mert a megtelt Dunakeszi II. lerakót 2016. december 15-én bezárták. A távolabbi szállítás 50-100 millió forinttal növelheti meg a lomtalanítás néhány százmillió forintos éves költségét. Pusztazámor előreláthatóan 2030-ig működhet, s további 20-30 évet kaphat, ha megépül az ország második hulladékégetője is.
Bár tilos lomtalanítás idején, a lakosság kirak veszélyes hulladékot (autógumit, akkumulátort, festéket, autóroncsot, elektromos hulladékot) is, pedig ezek begyűjtésére az FKF mindenütt ideiglenes gyűjtőpontokat működtet. A gyűjtőpontokon felgyülemlő, jórészt újrahasznosítható veszélyes hulladék sorsáról az FKF közbeszerzésen kiválasztott alvállalkozója gondoskodik.
A lomtalanításba hosszú évek óta besegítenek az „előválogatók”, bár ténykedésüket az FKF nem segítségnek éli meg. „Szétszórják a szemetet, s már két-három nappal a lomtalanítás előtt »csalilom« kihelyezésével bírják rá a lakosságot a meghirdetettnél korábbi kipakolásra. Az idei lomtalanítást például az I. és az V. kerületben kezdtük, de az előválogatók máris ott várakoznak a később sorra kerülő XIII. kerületben” – mondta Nagy László.
Az FKF-nek nem származik haszna a begyűjtött hulladék újrahasznosításából. A jogszabály szerint ezek nyeresége 2016. április 1. óta a területet felügyelő Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt.-t illeti. Mivel az NHKV adott összegben maximálta a hulladékgyűjtő cégek szolgáltatási díjaiban elismerhető költségeket – és ezt a határt az FKF Nagy László tájékoztatása szerint már elérte –, az FKF-nek további fejlesztésekhez nem fűződik anyagi érdeke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.