BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb kínos botrány a Yahoonál

Százmilliók levelezésébe nézhettek bele a titkosszolgálatok.

Több százmillió felhasználó beérkező leveleit szkennelhette a Yahoo tavaly április óta a társaság egy volt munkatársának állítása szerint. A Reutersnek nyilatkozó egykori Yahoo-alkalmazott közlése alapján az e-mailek valós idejű átvizsgálására vonatkozó kérés az egyik amerikai titkosszolgálati szervezettől jött, azt azonban nem tudni, hogy melyiktől. A megfigyelés miatt az elmúlt időszakban legalább két magas szintű vezető távozott a társaságtól. A Reuters értesülései szerint egyikük Alex Stamos, a cég informatikai biztonsági főnöke lehetett. A Yahoo részéről egyelőre nem ismerték el az e-mailek megfigyelését, igaz, nem is cáfolták. A társaság mindössze annyit közölt a sajtóval, hogy betartottak minden jogszabályt. A vállalatnak korábban már okozott kellemetlenséget az amerikai titkosszolgálatok kíváncsisága: 2007-ben nagy vita robbant ki ennek kapcsán, mivel a Yahoo alkotmányos jogokra hivatkozva meg akarta tagadni az adatok átadását. A jóval később, 2014-ben napvilágot látott dokumentumok alapján napi 250 ezer dolláros büntetéssel fenyegették meg a vállalatot, amíg nem tesz eleget a kérésnek.

A jelentős webes levelezőszolgáltatást működtető cégek igyekeznek elhatárolódni az esettől. A Gmailt üzemeltető Google közleményben jelezte, hogy soha nem kaptak a levelek szkennelésére vonatkozó felkérést a hatóságoktól, de ha érkezett volna ilyen, akkor nemmel válaszoltak volna. A Microsoft is azt hangsúlyozta, hogy nem találkoztak még hasonló jellegű megkereséssel, és az Apple is erről számolt be. Utóbbi azonban azt is hozzátette, hogy ha mégis arra kérnék, hogy felhasználóik e-mail-forgalmát figyeljék, akkor bírósághoz fordulnának.

Egyre nehezebb helyzetben van a Yahoo, az egykor az internetes piacon meghatározónak számító cég hosszas keresgélés után talált egy vevőjelöltet, a Verizont, de a mostani eset, valamint a néhány héttel korábban kitudódott óriási adatlopás után nem lenne meglepő, ha a mobilszolgáltató átgondolná a terveit. Pár hete látott napvilágot az a hír, miszerint a cég rendszereiből internetes bűnözők még 2014-ben megszerezték mintegy félmilliárd Yahoo-felhasználó adatait – köztük azonosítókat, neveket, születési dátumokat. Ez volt a történelem eddigi legnagyobb digitális hátterű lopása. Már ezt követően is több elemző és szakértő feltette a kérdést, hogy vajon kitart-e a Verizon a 4,8 milliárd dolláros ajánlata mellett, s a kérdés az újabb botrány után még aktuálisabbnak tűnik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.