A Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. még augusztus 2-án a T-Systems Magyarország Zrt-vel kötött vállalkozási szerződést a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (ND) Zrt. online adatgyűjtő rendszerének kialakítására és 6 hónapos üzemeltetésére összesen 321 millió forint értékben egy hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárás lefolytatása után. „A rendszer célja, hogy megvalósítsa a nemzeti dohányboltok adatfeladását és adatainak fogadását az ND számára.
Elvárás, hogy a rendszer biztosítsa az adatok feldolgozását az ND igényei szerint. További cél, hogy a rendszer támogassa az adatok továbbküldését a partnercégek felé” – áll a NISZ honlapján elérhető szerződésben. Az adatbeküldést és -fogadást a trafik az általa beszerzett kiskereskedelmi rendszerrel végzi, amelynek csatlakoznia kell a T-Systems rendszeréhez.
Eddig úgy lehetett tudni, hogy a trafikokban is versenypiaci árak vannak, ellenben a szerződés mellékletében ennek némileg ellentmondó mondatokat is találni. „A dohányboltokban forgalmazott termékek egy jól meghatározott részének (cigaretta, szivar) törzsadatai és árai kötöttek és az ND központi informatikai rendszeréből egységes formában kerülnek kiadásra a boltokban működő kiskereskedelmi rendszerek részére. Az ND-től kapott cikktörzs tartalmaz olyan cikkeket, amelyek hatósági árral rendelkeznek, ezen cikkek árait az ND definiálja és a kiskereskedelmi rendszer biztosítja, hogy a dohányboltban alkalmazott árak megegyeznek a hatósági árral” – olvasható a dokumentumban. A gyártókat és a trafikosokat is megkérdeztük erről, de ők cáfolták, hogy bármi hatósági áras lenne a boltokban. Amúgy a trafikoknak október 1-től kell a nyilvántartás-vezetési és adatszolgáltatási kötelezettségüknek eleget tenni.
„A forgalom elmarad a várttól, néhány trafikos bezárt és új helyen nyit újra” – mondta lapunknak Király Antal, a Trafikos Franchise Kft. vezetője. A cég a második pályázati körben újabb 21 nyertes trafikkal büszkélkedhet. Az illegális kereskedelem azonban virágzik. „Már nemcsak a keleti régióban, de a fővárosban és Nyugat-Magyarországon is élénkülő illegális kereskedelemmel kell számolni” – áll a GfK Hungária dohányiparági szereplők megbízásából készített, május-június hónapokban elvégzett kutatásában. Csak Pécsett 450 százalékkal magasabbak a feketepiaci mutatók tavalyhoz képest.
Az azóta bekövetkező piaci változások következtében azonban már tovább növekedhetett az illegális forrásból származó termékek aránya, ami meghaladhatja a közel 8 százalékot. „Szükség van az árak stabilizálására, mely a jövedéki adóstruktúra módosítása mellett a jövedéki adóbevételek szinten tartását, a trafikosok jövedelmezőségének biztosítását és a feketepiac arányának visszaszorítását is kezelni képes” – fejtette ki Mikola Gergely, a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének elnöke.
Szerinte egyre kezelhetetlenebb méreteket ölt a dohánylevelek lopása is, kialakult egy „saját fogyasztásra” termelő réteg, és az interneten is elterjedtek a dohány vetőmagot kínáló hirdetések. A DBMSZ egy többlépcsős megoldást javasol, melynek része a dohánytermesztés termelői regisztrációval történő nyomon követése, a jövedéki termékkel való visszaélésért járó bírságtétel megemelése, illetve a fokozott ellenőrzések bevezetése.
Mennyi folyt be a koncessziós díjból?
A trafikosnak augusztus 15-ig kellett befizetniük az éves koncessziós díjat a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt számlájára. Azóta számtalanszor próbáltuk megtudni a cégtől, illetve a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól, hogy ebből mennyi bevétele volt az államnak, azonban választ nem kaptunk. Kétezer fős településig 100 ezer forint, tízezer fős településig 160 ezer forint, tízezer fő feletti településen 200 ezer, míg Budapesten és a megyeszékhelyeken 240 ezer forint a koncessziós díj évente. Így bőven 1 milliárd forint felett lehet majd az NDN bevétele, amit saját működésére fordíthat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.