Normális piaci körülmények között ritkán fordul elő, hogy májusban kevesebb cigaretta fogy, mint áprilisban (ugyanis ahogy melegszik az idő, úgy egyre többet szoktak dohányozni), de most ez is megtörtént. Májusban mindössze 660 millió szál cigaretta fogyott Magyarországon, míg áprilisban 690 millió szál – derült ki a NAV jövedéki statisztikáiból.
Tavaly májushoz képest ez közel 200 millió szál a visszaesést jelent, de 2012 májusában például 1,1 milliárd szál szerepelt az adóhatóság statisztikáiban. Idén májusig pedig összesen 2,9 milliárd szál fogyott, ez több, mint egymilliárd szállal kevesebb, mint 2013 azonos időszakában. Olyan kevés cigaretta pedig még soha nem fogyott hazánkban, mint 2013-ban: 9,3 milliárd szál.
Ez 2012-ben 12,5 milliárd szál volt, 2011-ben pedig 13 milliárd szál. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor minden bizonnyal megdől a 2013-as negatív rekord, bár a nyári hónapok alatt többet dohányoznak az emberek, mint télen.
Mindez természetesen csak a legális piacra vonatkozik, az illegális piac növekedését csak becsülni lehet, de jól ábrázolja a kialakult helyzetet, hogy nemrég egy illegális dohányüzemet leplezett le a NAV Nyírbogdányban, ahol egy férfi ráadásul egészségügyi kockázatot is jelentő tölgyfalevéllel dúsította az árut. Az illegális üzemben 261 kilogramm vágott dohányt, 200 kiló szárított dohánylevelet, vágó- és fóliázó gépet, vágóhengert és vágófésűt foglaltak le. Az ingatlanon zsákszámra találtak szárított tölgyfalevelet, amelynek egy részét éppen aprították, másik részét pedig már összekeverték a dohánylevéllel. A nyírbogdányi férfi azt mondta a pénzügyőröknek, hogy éppen komposztálni akarta a felaprított falevelet.
„Sikerült visszaszorítani a fiatalkorúak dohányzását Magyarországon a dohánytermék-kiskereskedelem egy éve működő koncessziós rendszerével” – állapította meg az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. A fogyasztóvédelmi hatóság adatai szerint mára ez az arány 12 százalékra csökkent, a szigorú és folyamatos ellenőrzéseknek is köszönhetően. Az a változás pedig, hogy a dohányboltok naponta online adatokat küldenek az adóhatóságnak, szerintük része a feketekereskedelem elleni küzdelemnek.
A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége azonban már tavaly tavasszal megjósolta, hogy a magyar fogyasztók alacsony vásárlóereje és az árak folyamatos, nagymértékű emelkedése jelentős kockázatnak teszik ki a legális piacot.
„A legkonzervatívabb feketepiaci számítások mellett is az illegális termékek aránya rövid idő alatt 15 százalékra nőhet meg, mely az állami bevételek oldalán 2014 év végéig mintegy 45 milliárd forint bevételkiesést jelenthet” – írták korábbi közleményükben. Úgy érveltek, hogy a jövedelmezőség biztosítása érdekében megnövelt árrés a jelenlegi struktúra mellett éppen az ellenkező hatást válthatja ki. Hiába lesz ugyanis magasabb egy doboz dohányterméken realizálható árrés-százalék, ha eltűnik a piacról a legálisan értékesíthető mennyiség és a kereslet a feketepiacra vándorol át.
Duplázódott a Continental profitja
Jó évet zárt tavaly a Continental Dohányipari Zrt., ugyanis adózott eredményét 122 millió forintról 260 millió forintra sikerült feltornásznia, miközben a belföldi értékesítésből elért nettó árbevétele 18,2 milliárd forintról 18,6 milliárd forintra nőtt. Igaz, mindeközben export bevételei félmilliárd forinttal csökkentek. Ám a dohánygyár terjesztő és forgalmazó cége, a hódmezővásárhelyi Tabán Trafik Zrt. árbevétele 22,8 milliárd forintról 22,1 milliárd forintra zsugorodott, miközben adózott eredménye is 436 millió forintról 119 millióra apadt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.