BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan lehet kivédeni az időjárás okozta agrárkárokat?

Agrárszervezetek milliárdosra becsülik az elmúlt hetek esői és viharai, illetve a tavaszi belvíz okozta károk nagyságát. Ez a helyzet azonban nem kivételes: a gazdálkodók évről évre hasonló károkat szenvednek el az időjárás miatt. Hogyan lehetne ezt kivédeni?
2010.05.28., péntek 05:00

Horváth Gábor
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkára
Kockázatközösség
„Illúzió lenne azt gondolni, hogy az árvízből eredő károkat teljes mértékben ki tudjuk védeni. Ahol javítani lehetne, az a csatornarendszer, hiszen ott húsz éve nem történt érdemi fejlesztés. Problémás a kárenyhítés is: az alap egyfelől csak azoknak nyújt segítséget, amelyeknél a bevételkiesés meghaladja a harminc százalékot. Változtatni kellene azon is, hogy csak egy évvel később utalható ki kárpótlás: előleg nélkül akár a gazdaság is veszélybe kerülhet, márpedig az senkinek nem érdeke, hogy csak a felszámoló kapja meg a pénzt. Bővíteni kellene ugyanakkor a kárenyhítési alapban részt vevő kockázatközösséget is. A részvétel ma csak a társas vállalkozások számára kötelező, ám ha kiterjesztenék a támogatott gazdálkodók körére, megduplázódna a védett terület nagysága.”



Mártonffy Béla
A Zöldség-gyümölcs Terméktanács igazgatója
Védett termelés
„Magyarországra jellemző a kiváló termőföld, de az is, hogy bármikor visszatérhet a szélsőséges idő. Ezért van szükség megfelelő védelemre. A fólia, a síkfólia vagy az üvegház megfelelő biológiai védelemmel járulna hozzá a biztonságos termeléshez. Ez pedig nemcsak a hozamot növelné jelentősen, de zöldség-gyümölcs nagyhatalommá tehetné az országot. Ehhez hasonlóan az ültetvények esetében jégverés, fagy vagy vihar elleni védelemre is meglenne a lehetőség: jégvédő hálók, fagyvédő berendezések is léteznek. Ilyen védett termelésre több nyugat-európai országban – például a spanyolországi Almeriában – láthatunk példát, ám ezekben közös, hogy egy átfogó kormányprogram részeként, állami segítséggel valósították meg őket – hasonlóan a megfelelő öntözőrendszerek kialakításához.”



Vancsura József
A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Vízgazdálkodás
„A magyar termelők nem szívesen biztosítják a földjüket. Létezik ugyan egy kockázati alap, amely a gazdák befizetéseivel legalább megegyező állami támogatást biztosít, ám ez nem nyújt megfelelő védelmet. Mégis ezen az úton kell továbbmenni. Állami koncepcióra lenne szükség a vízgazdálkodás jobbításában, a tározó- és öntözőrendszer kialakításában is. Az időjárásnál is nagyobb probléma, hogy a gabonaárakat nem a hazai viszonyok határozzák meg. A terméskiesés nyomán hiába nagyobb a kereslet itthon, ha a világpiacon nincs mozgás, a magyar gazdák sem számíthatnak több pénzre. Ezért mindenképpen olcsóbbá kell tenni a termelést, például öntözéssel vagy más technológiai fejlesztésekkel. Olyan támogatási rendszerre lenne szükség, amely erre ösztönzi a termelőket.”

Raskó György
Agrárközgazdász, agrárvállalkozó
Csatornarendszer
„Nem szélsőséges, épp ellenkezőleg, az ország legnagyobb részén kedvező az időjárás. Csak meg kellene oldani a vízelvezetési gondokat, ahogy tették azt Izraelben vagy Kaliforniában. Tékozló és fegyelmezetlen az itteni gazdálkodás, sem az állam, sem a magángazdák nem törődnek a csatornarendszer karbantartásával. Húsz-harminc évvel ezelőtt ötször-hatszor ekkora terület volt öntözés alatt, azt kellene helyreállítani, amit például a felparcellázások után tönkretettek. Ha a Fidesz munkát akar teremteni, a csatornarendszer javítása például értelmes közmunka lehet. Ezenkívül meg kellene tanítani, sőt, rákényszeríteni a gazdákat arra, hogy kössenek biztosítást. Ezek díjai meglepően alacsonyak Nyugat-Európához képest. Nem lehet arra várni, hogy az állam beavatkozzon.”

Hajas Gábor
A Generali Providencia Zrt. vagyonbiztosítási üzletág-igazgatója
Öngondoskodás
„Az öngondoskodás, a kockázatok megosztása a mezőgazdaságban is fontos lenne. Sajnos a gazdák nagyon sokszor anyagi nehézséggel küzdenek, és így jelentős részük nem köt mezőgazdasági biztosítást. Pedig elérhetők a gazdálkodók igényeinek figyelembevételével kialakított termékek. A mezőgazdasági nagyüzemek mellett a mezőgazdasági kistermelők részére is előnyös biztosításokat kínál társaságunk is. Biztosítási termékeink között megtalálható például a terményekre kiterjedő vihar-, homokverés- és jégkárbiztosításunk vagy a nagyüzemek részére szóló állatállomány-biztosítás, amely természeti csapás okozta kárra, ismeretlen jármű beleütközése miatti elhullásra, kényszervágásra terjed ki, de a gazdálkodáshoz szükséges vagyontárgyak is biztosíthatók.”







A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.